Pod častnim pokroviteljstvom ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja in župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankoviča so letos že tretjič podelili naziv ‘naj prostofer’ in se slovesno zahvalili najbolj prizadevnim slovenskim prostovoljnim šoferjem oz. prostoferjem. Kaj je prostosofer si lahko preberete TUKAJ.

Tokrat je naziv naj prostoferja pripadel Mariborčanu Borisu Prejacu, najbolje so uporabniki prostoferskih storitev ocenili Edvarda Kužnerja, nagrado za več kot 5000 prevoženih prostoferskih kilometrov pa je prejel Rajko Primc. 


Prevoz za starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov


Projekt Zlate mreže t. i. PRoSToFER je trajnostni vseslovenski prostovoljski projekt za mobilnost starejših, ki povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki. Številni starejši imajo velike težave s prevozi, sploh če so doma zunaj mestnih središč, kjer ni razvite avtobusne mreže. Tisti bolj oddaljeni se velikokrat ne morejo odpraviti po opravkih, kadar si želijo, temveč se prilagajajo možnostim oziroma času, ko jim lahko pomagajo družinski člani ali prijatelji. Nekateri uporabljajo taksi, vendar pa to pomeni dodatne stroške, kar je za številne odločilni dejavnik, da tovrstnih storitev ne uporabljajo. 

Boris je kot prostofer dnevno S SRCEM NA POTI

Gospod Boris Prejac, naj prostofer 2015, zase pravi, da njegovo srce bije za pomoč starejšim in invalidnim. Prostoferstvo je del njegovega vsakdana že tri leta. »Nismo zgolj vozniki, temveč neke vrste asistenti, ki pomagamo starejšim in invalidnim pri nakupih, dostavi na dom, pri spremstvu k zdravniku …« Po odzivih, ki jih spremljajo pri Zlati mreži, je prostoferstvo za starejše neprecenljiva pomoč, za prostoferje pa humano in častno dejanje. Boris je letos s svojim avtomobilom na lastne stroške opravil več kot 6100 prostovoljskih kilometrov.  


Pogosto jim pomagajo tudi pri drugih opravkih in med številnimi vozniki in uprabniki se stkejo prijateljske vezi


Prevozi v okviru projekta Prostofer so popolnoma prostovoljni in vsak prevoz, ki ga pri Zlati mreži pomagajo organizirati uporabnikom, je dragocen. Med številnimi vozniki in uporabniki se stkejo prijateljske vezi in uporabniki se navežejo na prostovoljce, ki jim pogosto pomagajo tudi pri spremstvu in drugih opravkih. 

»Vse večje povpraševanje po prostoferskih prevozih pomeni tudi, da prostovoljni šoferji ne morejo vedno zagotoviti prevoza, zato pri Zlati mreži pozivamo dobrosrčne ljudi iz vse Slovenije, da pokličejo na 080 10 10 in se pridružijo naši prostoferski mreži, ki trenutno šteje od 80 do 100 prostoferjev,« je dejala vodja projekta Zlata mreža, Eva Jelnikar Mrak.

Želijo si razbremeniti prostovoljne šofere

V Zlati mreži si želimo v prihodnje razbremeniti prostoferje – bodisi z zagotovitvijo bonov za bencin, s pomočjo pri registraciji vozil ali pri izvedbi tehničnih pregledov, pa tudi z zagotovitvijo brezplačnih pnevmatik – zato pozivajo vse, da se jim pridružijo pri zbiranju sponzorskih sredstev, pomagajo vzpostaviti stike ali nas povežejo z ljudmi, ki imajo možnost podpreti ta humanitarni projekt.

S t.i. prostoferstvom se povečuje udeležba starejših v cestnem prometu in njihova mobilnost. Izboljšuje se varnost starejših voznikov in drugih udeležencev v prometu, socialna vključenost starejših in cenovna  dostopnost  prevozov.  Zlata mreža preko brezplačne številke 080 10 10, povezuje iskalce prevoza z lokalnimi »Prostoferji« in tako izpolnjuje svoje dobrosrčno poslanstvo.