Po sprejetju novih vladnih ukrepov se je pojavilo nekaj nejasnosti. In sicer, kaj točno pomeni oranžni seznam, kako je s turističnimi potovanji in pristanki v državah na rdečem seznamu. Odgovore na vprašanja smo poiskali na ministrstvu za notranje zadeve.
Kot smo že poročali pri prehajanju državne meje veljajo določene omejitve. Osebe, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državi na zelenem seznamu in prihajajo iz teh držav, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene. Šteje se tudi, da oseba prihaja iz države na zelenem seznamu, če je v tej državi prebivala neprekinjeno najmanj 14 dni pred vstopom v Slovenijo, kar lahko izkaže z dokazilom. Države na zelenem seznamu iz EU oz. schengenskega območja so zaenkrat le: Ciper, Finska, Latvija, Lihtenštajn, Litva in Poljska. Iz tretjih držav pa še Avstralija, Južna Koreja, Nova Zelandija, Srbija in Urugvaj.
Novost: oranžni seznam
Če država ni niti na seznamu epidemiološko varnih (zeleni seznam) niti na seznamu držav s slabimi epidemiološkimi razmerami (rdeči seznam), se šteje, da je na oranžnem seznamu držav s poslabšanimi epidemiološkimi razmerami (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega ne na zelenega). Oseba, ki v Republiko Slovenijo prihaja iz države članice EU oziroma države članice schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi brez omejitev in brez karantene.
Oseba, ki v Republiko Slovenijo prihaja iz države članice EU oziroma države članice schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi brez omejitev in brez karantene.
Osebi, ki vstopa v Republiko Slovenijo in ima prebivališče v državi na oranžnem seznamu ali prihaja iz te države, se zaradi morebitne okužbe z virusom Covid-19 odredi karantena za deset dni.
Na izlet v Zagreb je možno le z dokazilom
Iz ministrstva za notranje zadeve so nam sporočili, da se naša zahodna soseda Italija nahaja na oranžnem seznamu in je prehananje meje omogočeno brez potrebne papirologije. Drugače pa je, če se na primer oseba odloči za turistični obisk prestolnice naše južne sosede, Zagreba. Slednji od torka, 29. septembra ni na seznamu rdečih administrativnih enot Hrvaške. “Tako kot do sedaj pa velja, da mora posameznik dokazati, kje se je nahajal in dokazilo predati policistu na mejnemu prehodu,” še pojasnijo na ministrstvu.
Tako kot do sedaj pa velja, da mora posameznik dokazati, kje se je nahajal in dokazilo predati policistu na mejnemu prehodu.
Na seznam hrvaških rdečih administrativnih enot spadajo naslednje županije: Brodsko-posavska, Dubrovniško-neretvanska, Liško-senjska, Požeško-slavonska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska, Virovitiško-podravska in Zadarska.
Pristanek na Dunaju se obravnava kot tranzit
Če oseba pristane na dunajskem letališču, ki se nahaja v rdeči coni, se to obravnava kot tranzit. “V tem primeru gre za prečkanje rdeče administrativne enote v tranzitu. To dejstvo pa bo oseba morala dokazati mejnim organom ob prihodu v Slovenijo,” so še pojasnili iz MNZ. Ob Dunaju na seznam avstrijskih rdečih administrativnih enot spadata še Predarlska in Tirolska.
Več o prehajanju meja si lahko preberete tukaj.