Starajoča družba zahteva spremembe, trenutna infrastruktura pa jih še ne dosega. Na sprejem v domove za starejše in druge socialne zavode čaka več kot 11 tisoč ljudi, po poročanju portala Siol pa je Ministrstvo za delo in družino 74,5 milijonov evrov, s katerim bi lahko zgradili najmanj 10 domov za starejše, namenilo različnim študijam.

Socialna država – a ne za starejše

Upokojenci so nad socialno državo, ki je taka očitno le na papirju, močno razočarani, saj pravijo, da se s problemi starejših v resnici nihče ne želi ukvarjati. »To ni samo žalostno, to je sramotno. In ko me vprašajo, ali imamo socialno državo, rečem, da je nimamo,« je za Siol povedala Biserka Marolt Meden iz Društva Srebrna nit.

Denar zasebnikom, javnih domov skorajda ni

Vse od leta 2007 ni bil v Sloveniji zgrajen noben novi javni dom, država je v tem času podeljevala le koncesije zasebnikom. A ti imajo seveda svojo računico, meni Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije: »Zasebniki imajo seveda ekonomsko računico. In je tam ‘haranje’ tako, da se izplača ob letu dni in da svoj ekonomski interes dobijo prek vplačil. Seveda, tisto, kar bi pa morala država narediti, da bi bilo tudi nekaj državnih domov, to se pa ni zgodilo.«

Država ne ve, kaj storiti s starostniki

Ne gre pa le za to, da ni dovolj domov za starejše, mnogi upokojenci prav tako ne dobijo nobene oblike pomoči, do katere so upravičeni in bi jo nujno potrebovali. »Za 90 odstotkov (starejših od 65 let) država sploh ne ve, kaj potrebujejo,« pove Marolt Medenova.

Upokojenci: »Dovolj je!«

Starejši si zaslužijo mirno starost, ne pa prosjačenja za osnovne pravice, menijo v Društvu upokojencev Slovenije. Čas je, da Ministrstvo odgovori in ukrene nekaj oprijemljivega. Problem je z večanjem populacije starejših namreč vsak dan težji.