Že včeraj smo poročali o “zdravnici”, ki bi naj s ponarejeno diplomo mariborske medicinske fakultete, leta 2017 opravljala pripravništvo izolski bolnišnici. Njeno goljufijo je opazil njen mentor, saj je pri njen opazil pomanjkljivo znanje, ki bi ga sicer morala pridobiti v času njenega študija na Medicinski fakulteti.

O svojih dvomih v praktikantko je obvestil zdravniško zbornico, ki je preverila njeno diplomo ter sprejela vse nadaljnje postopke in sprejela primerne ukrepe. “Po preverjanju podatkov na medicinski fakulteti, na kateri naj bi bila diploma pridobljena, je bilo ugotovljeno, da oseba tam ni diplomirala, niti ni bila nikoli vpisana na študij medicine. Postopek je bil zato zaključen z odpravo odločbe o pripravništvu in odločbe o vpisu v register,” so zapisali na zbornici.

Primer so prijavili tudi policiji. A na zdravniški zbornici poudarjajo, da gre za edini tak primer, ki je poznan oz. je bila zbornica o njem obveščena v obdobju zadnjih deset let.

Na Medicinski fakulteti so preverjali eno osebo, a ne lažne zdravnice

Kot so za Maribor24.si sporočili iz mariborske univerze, ne Univerza v Mariboru, kot tudi ne Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru, ne moreta odgovarjati na vprašanja o vzpostavitvi internega nadzora ali ukrepanju v primeru ponarejanja, saj diplomske listine ponarejajo posamezniki, ki z institucijo nimajo nobenega opravka. “Na Univerzi v Mariboru lahko poteka samo postopek preverbe, ki se ga opravi na željo organov pregona ali posameznih institucij, ki imajo za pridobitev takšnih podatkov pravno podlago, pri čemer se upošteva zakonodaja s področja varovanja osebnih podatkov.

Zdravniška zbornica primera ni predala na Ministrstvo ali na dotično fakulteto, se na mariborski medicinski fakulteti s preverjanjem ustreznosti diplomske listine ali preverjanjem evidenc v informacijskem sistemu niso ukvarjali. Kot so še povedali na Medicinski fakulteti samo o nedopustnem ravnanju pripravnice v Splošni bolnišnici Izola. “V letu 2017 smo pa na predlog Zdravniške zbornice Slovenije na Medicinski fakulteti Univerze Mariboru preverili ustreznost diplomske listine osebe s priimkom »Sever« in ugotovili, da oseba ni bila nikoli vpisana v študijski program Splošna medicina na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru, kar pomeni, da ji tudi ni bila izdana diplomska listina. Informacija je bila tudi posredovana Zdravniški zbornici Slovenije,” še poudarjajo na fakulteti.

Pripravniki pod nenehnim mentorstvom

V Splošni bolnišnici Izola pa so v današnjem sporočilu pojasnili, da je bila pripravnica zaposlena za opravljanje pripravništva na podlagi odločbe zdravniške zbornice, ki je bila izdana v letu 2016. Bolnišnica “v delovna razmerja sprejema zdravnike pripravnike, ki jih na opravljanje pripravništva z odločbo napoti zbornica.

Po navedbah zbornice pripravniku dodelijo nadzornega mentorja, poleg njega pa mu ustanova, kjer je na pripravništvu, dodeli še neposrednega mentorja, ki jih je lahko tudi več. Vso delo opravlja v dogovoru in pod nadzorom mentorja, ki tudi ves čas spremlja in preverja njegovo znanje. Po končanem pripravništvu mora opraviti še strokovni izpit.

Prav to, da so tako pripravniki kot tudi specializanti ves čas pod zelo natančnim nadzorom mentorjev, je po mnenju zbornice “pomembna dodatna sistemska varovalka, ki zagotavlja, da bi se zagotovo odkrile morebitne pomanjkljivosti v znanju in s tem stekli postopki dodatnega preverjanja bodisi znanja in vseh listin.

Medicinska sestra, nato pripravnica, kmalu tudi zapornica?

Tudi v izolski bolnišnici so zatrdili, da v času opravljanja pripravništva oseba ni delala samostojno, vedno je bil vzpostavljen nadzor mentorja: “Pri delu ni odločala o zdravljenju bolnikov ali diagnozah, niti njeno delo ni vplivalo na zdravljenje bolnikov. Pri nadaljevanju izvajanja pripravništva, ko je bilo v procesu učenja predvideno področje urgence, pa se je takoj ugotovilo pomanjkanje znanja.” O svojih ugotovitvah je mentor pripravnice torej obvestil zdravniško zbornico, takoj pa so jo tudi “umaknili z delovišča v Splošni bolnišnici Izola in ni bila več razporejena na opravljanje pripravništva”.

Na vprašanje, ali je bila pripravnica pred tem zaposlena v izolski bolnišnici, pa so iz te odgovorili, da je bila pripravnica v bolnišnici “kratek čas zaposlena na delovnem mestu medicinske sestre“. Sicer je policija za medije potrdila, da o zadevi vodi predkazenski postopek, ki je v končni fazi. Za kaznivo dejanje ponarejanja listin je predpisana kazen do dveh let zapora.