Na tradicionalnem srečanju so sogovorniki ugotavljali, da aktualni trendi delovanja humanitarnih organizacij kažejo na zmanjševanje obsega ljudi, ki vsaj enkrat potrebujejo humanitarno pomoč. Srečanja se je udeležil tudi dobrodelnež iz Maribora Rok Černic, ki je povedal, da je predsedniku v dar nesel tudi dres NK Maribora: „Glede nato da sem iz Maribora in navijam za Maribor, smo se nekako spomnili, da bi se lahko dalo kaj kot darilo oz. pozornost predsedniku. NK Maribor je bil takoj za akcijo in tako se je natisnil dres s številko 9 torej številko sedaj najboljšega igralca oz. že legende kluba Marcosa Tavaresa.“

Pahor dresa NK Maribora vesel

Rok Černic še doda, da je bil Pahor dresa zelo vesel: „Takoj ga je pograbil in verjamem, da ga bo kdaj nosil, ko bo tekel v svojem kraju ter se rekreiral. Ko sva se rokovala se me je takoj spomnil, to je bil namreč že tretji obisk oz. sprejem pri predsedniku za mene. Zaželel mi je čimveč uspešnih projektov v prihodnosti.“

Projekt socialne aktivacije

Kar nas po Pahorjevem mnenju mora skrbeti, pa je obstoj precejšnjega dela prebivalstva, ki je skoraj trajno izključen. Opozoril je, da ugodni trendi, ki jih sicer občuti večina prebivalstva, za manjši del prebivalstva niso posebej spodbudni, ker jih ne zadevajo. To pa po besedah predsednika republike pomeni socialno nestabilnost v pogojih gospodarskega in socialnega okrevanja.

Na srečanju s predstavniki humanitarnih organizacij so tako sklenili, da bodo na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak in predsednika vlade Mira Cerarja naslovili spodbudo, naj se vlada in ministrstvo aktivneje soočita s projektom socialne aktivacije.

Pahor ceni delo prostovoljcev

Za prihodnje leto si želi, da bi se spodbudni kazalci nadaljevali in da bi ljudje v večji meri občutili ugodne rezultate. To bi po Pahorjevih besedah pomenilo, da smo začeli reševati še enega od problemov, ki krepijo občutek neenakosti v družbi. Kot je še dejal, neenakost v družbi poleg socialne vedno predstavlja tudi politične napetosti. Izpostavil je, da je za našo državo pomembna politična stabilnost, ne samo zaradi domačih razmer, ampak tudi zaradi mednarodnih, ki postajajo vedno bolj nepredvidljive.

Pahor se je zahvalil vsem, ki skrbijo za delovanje humanitarnih organizacij, še posebej prostovoljcem, ki naj bi jih po nekaterih ocenah bilo okoli 100.000. To je označil za impresivno številko in velik pokazatelj solidarnosti. Kaže pa tudi na potrebo, da se sodelovanje med državo in humanitarnimi organizacijami čim bolje uredi, da bodo organizacije pri svojem delu lahko še bolj učinkovite.