Kot so za naš osrednji mariborski spletni medij sporočili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, so v letu 2019 širom Slovenije zabeležili že 390 primerov Lymske borelioze, od tega 41 primerov samo v Mariboru in okolici. Sicer se je bolezen pojavila v vseh regijah. Poročajo tudi o treh okužbah z klopnim meningoencefalitisom.

Mila zima in vlažna pomlad ojačata dejavnost klopov

V prejšnjem tednu je širom Slovenije za boreliozo zbolelo 32 oseb – gre za osebe, katerim je zdravnik tudi potrdil okužbo. Lahko da je dejansko okuženih precej več. Kot poročajo na NIJZ, mile zime in vlažne pomladi ojačajo dejavnost klopov in žal smo tudi letos zadostili obema pogojema.

FOTO: NIJZ

Lani je po preliminarnih podatkih za boreliozo zbolelo 7543 oseb, od tega 54 odstotkov žensk in 46 odstotkov moških. Gre za  okužbo z bakterijo iz rodu Borellia. Bolezen največkrat povezujemo z značilnimi spremembami na koži. Nastane neboleč rdeč kolobar, ki se počasi širi po koži, na sredi bledi. Okužb s klopnim meningoencefalitisom je bilo lani precej manj, zbolelo je 153 oseb, od tega 42 odstotkov žensk in 58 odstotkov moških. Je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki se prenaša z ugrizom okuženega klopa in lahko pusti trajne posledice, kot so glavobol, zmanjšana delovna sposobnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, celo ohromelost.

Značilen kolobar pri okužbi z boreliozo.

Kako postopamo, če na svojem telesu odkrijemo klopa?

V naravo se odpravimo oblečeni v oblačila, ki pokrivajo čim večji del telesa (dolgi rokavi in hlačnice, zaprti čevlji). Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa laže opazimo. Odkrito kožo in najbolj izpostavljene dele oblačil zaščitimo z repelenti (sredstva, ki odganjajo klope). Po prihodu domov se temeljito pregledamo, se oprhamo, umijemo glavo in operemo oblačila. Temeljito pregledamo tudi ostale družinske člane. V primeru, da opazimo klopa na telesu, ga čim prej odstranimo.

“Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil. Mesto vboda opazujemo še vsaj mesec dni po odstranitvi klopa. Pred klopnim meningoencefalitisom se lahko zaščitimo s cepljenjem,” so za naš portal zapisali na NIJZ.