Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da si je aplikacijo Ostani zdrav si je do danes preneslo 371.246 uporabnikov. V zadnjem tednu januarja smo uporabnike obvestili o obsežni posodobitvi aplikacije, ki je zajemala tudi interoperabilnost oz. čezmejno izmenjavo ključev. V sredo, 10. februarja 2021, se je Slovenija povezala na evropski strežnik, kar pomeni, da interoperabilnost deluje tudi v aplikaciji #OstaniZdrav. Aplikacija si bo izmenjevala oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti, ki sta ga vzpostavila Google in Apple. 

V sredo, 10. februarja 2021, se je Slovenija povezala na evropski strežnik, kar pomeni, da interoperabilnost deluje tudi v aplikaciji #OstaniZdrav. Aplikacija si bo izmenjevala oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti, ki sta ga vzpostavila Google in Apple. 

Do zdaj je uporabnik aplikacije z namenom, da bi bil obveščen o tveganem stiku z uporabnikom druge aplikacije, moral naložiti tudi drugo aplikacijo v tisti državi, kjer se je nahajal. Zato se je odločila vzpostaviti evropski centralni strežnik. Nalaganje drugih aplikacij ob potovanju v države, ki sodelujejo v čezmejni izmenjavi, po novem torej ne bo več potrebno. Trenutno v čezmejni izmenjavi sodeluje poleg Slovenije še 12 držav: Avstrija, Belgija, Hrvaška, Danska, Finska, Nemčija, Irska, Italija, Latvija, Nizozemska, Poljska in Španija. Malta, Norveška in Portugalska pa so v zaključnih fazah testiranja.

Različna tveganja bodo označevale različne barve

Če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno SARS-CoV-2 okužbo, je stopnja tveganja majhna, kar je vidno kot zeleno barvno ozadje. Če je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno SARS-CoV-2 okužbo, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, potem se aplikacija obarva oranžno. Omenjena novost, oranžno barvno ozadje, je izključno naša, torej jo imamo le v slovenski aplikaciji.

Dodana je tudi povezava na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni. Za natančnejše določanje stopnje tveganja lahko uporabnik vnese datum začetka simptomov. Na podlagi tega se dnevnim ključem bolj natančno določi stopnja tveganja prenosa okužbe. V aplikaciji je trenutno novejša različica GAEN sistema za obveščanje. Ta omogoča pogostejši izračun in posodabljanje stanja tveganja. Sedaj je lahko stanje tveganja posodobljeno do šestkrat na dan. 

V prejšnji različici sistema za obveščanje so se za izračun izpostavljenosti uporabljale povprečne vrednosti slabenja bluetooth signala za stike tekom dneva, nova različica pa sedaj upošteva 30-minutna časovna okna. Dodana je povezava na spletni obrazec Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer lahko uporabnik v primeru potrjene okužbe s  covid-19 pridobi TAN kodo. To bo prejel prek SMS sporočila.