Ljubitelji štirinožcev so skorajda pred vsako poletno sezono pred isto težavo. Zlasti tisti, ki jih živali spremljajo na poletni oddih in se obenem želijo skupaj z njim brezskrbno kopati v morju. S pomočjo spletne strani Pes, moj prijatelj in hrvaške Animalex, ki jo sestavljajo študenti zagrebške pravne fakultete za pravno zaščito živali smo izbrskali seznam, kot navajajo, štirinožcem »prijaznih plaž« v slovenskem Primorju in tudi vzdolž jadranske obale.

Določena pravila na plažah vseeno veljajo

Na slovenskih obali, ki je dolga 42 kilometrov, naj bi bilo še nedolgo nazaj iskanje prostora, da lahko ljubljenček stopi tudi v morje, v glavni sezoni včasih prava misija nemogoče. Na voljo jim je bilo nekaj »skritih« kotičkov na t.i. divjih plažah, kjer prisotnost psov ni izrecno prepovedana, a se je to v zadnjih letih precej spremenilo. Obiskovalci slovenske Obale imajo nekaj plaž, kjer je dovoljeno kopanje kosmatincem. Kljub temu pa, navajajo, tam vseeno veljajo določena pravila, ki jih je zaželeno upoštevati: preden stopite na plažo, mora biti pes na povodcu, saj je treba poskrbeti za varnost ljudi in drugih živali, za njim morate pobrati iztrebke, v morje pa se vedno odpravimo skupaj s psom.

Najnovejša pasja plaža v Kopru

Psom je dovoljeno kopanje v avtokampu v Ankaranu, nedaleč stran so psi dobrodošli na divji plaži na Debelem rtiču, pa tudi na plaži Sv. Jernej, tik ob nekdanjem mejnem prehodu Lazaret. V Kopru se pasja plaža nahaja na koncu Semedelske, kjer so ustrezen prostor tudi ogradili. V Izoli se je moč ohladiti skupaj s štirinožcem ob starem Delamarisu in tudi nekaj naprej pod Belvederjem, kosmatincem pa je kopanje v morju dovoljeno tudi v avtokampih v Seči in Strunjanu. Nekateri so odločajo za skupno ohladitev na divji plaži na Belih skalah.

Tudi velik travnik za pasjo igro

Pri naših južnih sosedih imajo na plažah, kjer psom prepovedujejo vstop, izobešeno modro zastavo, a kljub temu pa še vedno veliko plaž, kjer so ti dobrodošli. V Savudriji imajo plažo za pse pri svetilniku, na območju Poreča pa v Starem Červarju v zalivu poleg hotela Laguna Materada. Psom je dovoljeno kopanje na plaži Blue Moon, kjer imajo tudi velik travnik za pasjo igro, in na delu plaže v zalivu Bijela ter na plaži kampa Istra.

Vsak dan le med 20. uro in 8. uro zjutraj

V Novigradu in Umagu se takšne plaže nahajajo v turističnih kompleksih Kangera, Savudrija, Sol Polynesia (imajo še tuš za pse), Sol Stella Maris, v Labinu in Rabcu je psom dovoljeno na vse plaže, ki nimajo modre zastave. V Premanturi je plaža, kamor smejo psi, v kampu Stupice in na rtu Kamenjak. S kosmatinci lahko osvežitev poiščete tudi v Medulinu pri Puli, v Rovinju na plaži Galebove stijene, medtem ko se lahko na Štinjanski vali kopajo vsak dan od 20. ure zvečer do 8. ure zjutraj. Pasje plaže so tudi na Zlatem rtu, v kampu Polari, v turističnem naselju Villas Rubin in divjem delu plaže Paradiso Beach. Pula ima pasjo plažo Verudela, Rovinj psom dovoljuje kopanje v zalivih Lone, Covi in Borik-Figarola.

 

Lošinj vodilna destinacija na Kvarnerju

Morski raj za štirinožne ljubljenčke naj bi bila hrvaška regija Kvarner, ki med jadranskimi izstopa kot destinacija z največ plažami, kjer so psi dobrodošli. Otok Lošinj je vodilna destinacija na Kvarnerju, saj je na Malem Lošinju od plaže Veli žal do Lanterne na voljo osem plaž za pse (Susak – zaliv Tijesni, Ilovik – zaliv Parknu, Unije – zaliv Kambunare, Veli Lošinj – zaliv Rovenska, Nerezine – zaliv v smeri kraja Osor (po samostanu), Artatore (zaliv 200 metrov po prvem parkirišču), Mali Lošinj (med plažo Veli Žal in Lanterno ter med krajema Bojčić in Zagazine) in Mali Lošinj v zalivu Valdarke). Psi so dobrodošli tudi v Crikvenici, kjer je pasja plaža na vrhu pomola pristanišča Podvorska plaža. S psom se je moč kopati tudi na plažama Kantrida in Brajdica, na Mikulovi Kavi na Kostreni (nekdanja »vojna plaža«), Opatijski rivijeri (med Opatijo in Ičići) in na plaži v Lovranu pod Villo Prappart.

Skoraj 2-kilometra dolga plaža

Na otoku Krku se lahko s psom kopati v Redagari v mestu Krk, ki je le 50 metrov oddaljena od glavne plaže, na Veli plaži v Novi Baški, kjer je skoraj 2 kilometra dolga plaža namenjen tudi pasjim kosmatincem. Plažo Kijac je v spremstvu hišnega ljubljenčka moč obiskati v Njivicah, obisk je dovoljen tudi na Vrbniku, Punti Šilo ali v zalivu Soline v Čižićih. Na otoku Cresu so kot pasje plaže znane Bijar, del plaže v sklopu kampa Kovačine in v kampu Slatina. Na otoku Rabu so lastniki psov zaželeni na plažah Mel in Kandarola v mestu Kampor, Dumići v Supetarskoj Dragi, Škver med Palitom in mestom Rab ter Artić v mestu Banjol.

V Lumbardi pod Pazdigradom samo po 20. uri zvečer

Tudi Dalmacija ima veliko pasjih plaž. Med drugim na otoku Vis (Komiža – plaža Vartalac), v Splitu (del Kašuna, zahodni del Kašteleta, Kvadar na Žnjanu, Trstenik in Lumbarda pod Pazdigradom, kjer je kopanje dovoljeno samo po 20. uri zvečer. Na otoku Pagu je pasja plaža v sklopu kampa Straško, v Dubrovniku so plaže v okolici mesta Slano pri Dubrovniku, v Trogiru se urejena pasja plaža nahaja v Kaštelu (Seget Vranjica), na otoku Braču je ograjena pasja plaža v mestu Bol, majhna pa tudi pred Zlatnim ratom. Na otoku Hvar je kosmatincem dovoljeno kopanje na delu plaže Zaraće.