Na današnji tiskovni konferenci aktualnega stanja glede bolezni COVID19 sta vladni govorec Jelko Kacin in Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata spregovorila o trenutnih razmerah. V Sloveniji je bilo opravljenih 3682 testiranj, od teh potrjenih 363 pozitivnih primerov, a Kacin poudarja, da še ne vedo, ali smo včeraj dosegli vrh, vendar zaenkrat ni novega rekorda: “Število okužb v Evropi in po svetu se povečuje. Države beležijo nove rekorde števila okužb in sprejemajo nove ukrepe za zamejevanje širjenja virusa. Mnoge so sprejele ukrep obvezne nošnje maske tudi na prostem. Italija je sicer uvedla nošenje mask tudi na javnih mestih, vendar v Sloveniji tega ukrepa zaenkrat še ni predvidenega”, miri Kacin, a opozarja, da moramo največ narediti sami, “da Slovenije spomladi ne bo doletela zgodba, ki jo je doživela Italija spomladi”.

Število okužb v Evropi in po svetu se povečuje. Države beležijo nove rekorde števila okužb in sprejemajo nove ukrepe za zamejevanje širjenja virusa. Mnoge so sprejele ukrep obvezne nošnje maske tudi na prostem.

V bolnišnicah se zdravi 138 bolnikov, umrle so 4 osebe, virus pa se najhitreje širi med zaposlenimi v zdravstvu in šolstvu. Veliko je obolelih tudi iz bolnišnice v Topolšici. Razmere v bolnišnicah se trenutno približujejo kritični točki, vendar lahko pričakujemo, se bodo razmere v bolnišnicah še poslabšale.

Največje število okužb na Koroškem

Kacin je povedal tudi, da je največja okuženost glede na število prebivalstva je na Koroškem: “4-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev v Sloveniji je 136,94. Na Koroškem je ta številka 240, v Zasavju 172, na Gorenjskem 170 in v Osrednjeslovenski regiji 159”.

4-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev v Sloveniji je 136,94. Na Koroškem je ta številka 240, v Zasavju 172, na Gorenjskem 170 in v Osrednjeslovenski regiji 159.

Vladni govorec je obenem poudaril, da lahko obrnitev krivulje navzdol pričakujemo samo, če se bomo strogo držali ukrepov in poudaril, da dlje kot se virus širi, bolj odločni moramo biti, da ga bomo ustavili. Obenem je poudaril, da so epidemiologi izgoreli in preobremenjeni, obenem pa apeliral, da moramo sami poskrbeti, da se bo epidemiološka slika prepolovila. Omenil je tudi prihajajoč dan duševnega zdravja, kar je ponazoril z nošenjem zelene pentlje in opozoril, da mora vsak od nas storiti, da ljudje ne bodo še bolj pregorevali, kot se je že dogajalo. “Virus se ne bo ustavil čez noč, to bo trajalo še tedne in mesece. Vzeti si moramo predah zase, če želimo ostati v plesu z virusom kolikor tolikor normalni”. Povedal je tudi, da bo prihajajoča sobota “lepa, a moramo ravnati odgovorno, če želimo obvladovati virus.”

Preverjajo prireditve, a ne v zasebnih prostorih

Na tiskovni konferenci je tudi Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata spregovorila o številu prekrškov, ter sankcijah, ki jih izrekajo na inšpektoratu. “Izvedli smo okrog 471.000 nadzorov in zabeležili 4900 prekrškovnih sankcij, nadaljujemo pa tudi z nadzorom odločb o spoštovanju karantene,” je povedala Potza. Globe so do sedaj dosegle vrednost skoraj 102 tisoč evrov. Zdravstveni inšpektorat je od izbruha epidemije pa do 8. oktobra opravil tudi 3900 nadzorov gostinskih obratov, trgovin, pa tudi kozmetičnih in frizerskih storitev, muzejev, pošt in bank, obenem pa izrekel več kot 88.000 evrov sankcij. Aktivno izvajajo nadzor tudi nad pikniki in porokami ter javnimi prireditvami, a v zasebne prostore ne vstopajo.

Zdravstveni inšpektorat je od izbruha epidemije pa do 8. oktobra opravil tudi 3900 nadzorov gostinskih obratov, trgovin, pa tudi kozmetičnih in frizerskih storitev, muzejev, pošt in bank, obenem pa izrekel več kot 88.000 evrov sankcij. Aktivno izvajajo nadzor tudi nad pikniki in porokami ter javnimi prireditvami, a v zasebne prostore ne vstopajo. 

Vsak dan je na terenu med 40 in 60 inšpektorjev, ki bodo tudi v primeru petkovega protestnega shoda “nadzorovali uporabo zaščitnih mask, upoštevanje higienskih navodil in priporočil NIJZ ter spoštovanje odloka o skupnostnem zbiranju na javnih mestih,”. je povedala Potza.