Na današnji novinarski konferenci glede trenutnega stanja v Sloveniji so sodelovali vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb, v. d. direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Marija Magajne ter vladni govorec Jelko Kacin.
Današnji podatki kažejo, da so razmere vse bolj resne. Virus se ne le širi, ampak se širi vedno hitreje. Epidemiološka poizvedovanja še potekajo, a razmere zahtevajo ukrepanje, saj do sedaj sprejeti ukrepi niso v zadostni meri pripomogli k zamejevanju širjenja virusa.
“Zmanjkuje nam postelj, problem je v usposobljenem kadru”
Jereb je povedal: “Zavedati se moramo, da 10 odstotkov bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in od teh 20 odstotkov na intenzivni negi. Včeraj, ko smo imeli 700 novih okužb, lahko čez nekaj dni potrebujemo 70 pacientov, ki bodo potrebovali oskrbo in 15 na intenzivni negi. Povprečni čas zdravljenja je 14 dni ali več. Zmanjkuje nam postelj.”
Ocenjujemo, da je okužen vsak 150 Slovenec. Zdravstveni delavci bomo opravljali delo, a dejstvo je, da sami v tem boju ne moremo biti uspešni.
Incidenca v 14-dnevnem obdobju je zrasla na 202,75. Gorenjska in Koroška sta regiji, v katerih imamo največ na novo okuženih. Pričakovano je, da se število karanten, ki jih predlagajo epidemiologi, povečuje.
Države članice EU morejo sprejem ukrepov načrtovati 48 ur preden bodo vstopili v veljavo
Včeraj so članice EU sprejele načelni dogovor o priporočilih vezanih na usklajen pristop do omejevanja prostega gibanja kot odziva na #COVID19 pandemijo. “Sklenjeno je bilo, da morajo države članice sprejem ukrepov načrtovati vnaprej, če je možno 48 ur preden bodo te stopili v veljavo, in da je javnosti potrebno ukrepe napovedati 24 ur vnaprej.”
Danes popoldne bo na Brdu potekala seja Vlade o sprejemu novih ukrepov v skladu z načrtom ukrepanja za drugi val širitve.