Tako na slovenski, kot hrvaški obali je v zadnjih dneh opaziti povečano število meduz. Opažanje naših bralcev, so potrdili tudi na Morski biološki postaji. V slovenskem morju je v teh dneh  prisotnost več različnih vrst meduz. Kot so zapisali, številni kopalci opažajo v severnem Jadranu t. i. morsko cvetačo. 

Morska biološka postaja Piran deluje v okviru NIB in je edina slovenska ustanova, ki proučuje morje in spremlja njegovo kakovost. Raziskovalci MBP Piran so osredotočeni na raziskave s področij fizikalne, kemijske in biološke oceanografije.

Ožiga meduze je lahko sila neprijeten. Poleg tega morate vedeti, kako prizadeto območje pravilno oskrbeti. Za odgovor kako ravnati ob ožigu meduze smo se obrnili na UKC Maribor: “Z umikom se izognemo nadaljnjim ožigom. Mesto ožiga speremo s kisom (zaustavlja izločanje strupa iz nekaterih vrst meduz). Previdno odstranimo ostanke lovk, ki vsebujejo strup, po možnosti s pinceto. Za ublažitev bolečine so priporočeni obkladki, kopel ali tuširanje  z vročo vodo (43-45 stopinj C ) za 20-45 minut. Bolečino lahko blažimo tudi z nekajdnevnim jemanjem protibolečinskih tablet. Mesta ožiga ne spiramo z morsko vodo, alkoholnimi raztopinami, ne drgnemo z brisačo. V primeru sistemskih znakov je potreben nadzor vitalnih funkcij (dihanje, srčni utrip) in čimprejšnja zdravniška oskrba.”

V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, je za Maribor24.si, asist. Aleksandra Dugonik, dr. med., specialist dermatolog, povedala še: “V kolikor preživljate počitnice v območju Indijskega in Pacifiškega oceana, upoštevajte vsa priporočila obalnih straž, ki redno obveščajo o prisotnosti zelo strupenih  vrst meduz v morju. V kolikor teh obvestil ni, je priporočeno kopanje z zaščitnimi oblačili.”

Kakšne so lahko reakcije ob ožigu?

V UKC Maribor še pojasnjujejo, da je poznanih več kot 100 vrst meduz, ki v primeru ogroženosti ali plenjenja hrane izločijo iz lovk strupe. Reakcije človeka na omenjene strupe so odvisne od vrste meduze, števila ožigov in posameznika, ki je prišel v stik z meduzo. Med najbolj strupene meduze uvrščajo vrste , ki živijo v toplih vodah Indijskega in Pacifiškega ocena ti. »box »ali  »škatlaste« meduze.

Najpogosteje se na mestu ožiga se razvije lokalna vnetna reakcija, za katero je značilna rdečina, oteklina, pojav mehurjev, ki lahko preidejo tudi v srednje globoke rane. Spremlja jo pekoča bolečina različne intenzitete, ki se iz mesta ožiga lahko širi  tudi v druge predele.

Zelo redko strup meduz (samo določenih vrst ali ob zelo številnih ožigih)  povzroči tudi sistemske reakcije, ki so lahko (pri redkih posameznikih) življenjsko ogrožujoče.

 Razvijejo se lahko:

  • občutek slabosti, bruhanje, bolečine v trebuhu
  • vrtoglavica, glavobol, izguba zavesti zaradi hitrega znižanja krvnega tlaka
  • motnje srčnega ritma, pri zelo strupenih meduzah je možen razvoj močne bolečine za prsnico (infarkt) ali celo zastoja srca
  • občutek oteženega dihanja, zastoj dihanja
  • pojav urtik (koprivk) na koži

Opisane reakcije se  razvijejo nekaj minut po ožigu, redkeje  tudi nekaj ur po stiku z meduzo.