Toplejši sončni dnevi že vabijo motoriste, da osedlajo svoje jeklene konjičke in se podajo novim dogodivščinam naproti. Že danes so mnoga motoristična društva širom Slovenije prvič v sezoni požegnala svoje jeklene konjičke. A prvi spomladanski kilometri pa so po besedah strokovnjakov lahko zelo nevarni in tudi polni pasti, zato smo v uredništvu osrednjega mariborskega spletnega medija Maribor24.si pripravili nekaj koristnih informacij za varen začetek motoristične sezone.
Najprej tehnična brezhibnost motornega kolesa
Vojko Safran, inštruktor varne vožnje in vodja programov za motoriste v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem, je v uvodu med drugim poudaril, da je najprej potrebno poskrbeti za tehnično brezhibnost motornega kolesa. »Pred začetkom sezone lahko na motociklu vsak posameznik, denimo, preveri količino oziroma nivo zavorne tekočine v kontrolni posodi obeh zavor,« je pojasnil Safran in dodal, da sta ključna dejavnika za varen »vstop« v novo motoristično sezono tudi psihofizično stanje ter pripravljenost motorista. »Na začetku sezone se moramo zavedati, da nimamo enake motoristične kondicije kot na koncu prejšnje, ko smo že prevozili več tisoč kilometrov. Treba je upoštevati, da prvi sončni žarki še ne pomenijo odličnih voznih pogojev, niti dovolj ogretega vozišča, da bi se lahko pnevmatiki segreli na primerno delovno temperaturo. Tudi če je vozišče suho, lahko v zatišnih legah še pričakujemo vlago in nižje temperature vozišča. Spomladanski dež bo opral ceste, temperature bodo ogrele vozišče, seveda pa morajo tudi skrbniki cest opraviti potrebna skrbniška, vzdrževalna dela. Vsaka zima na žalost pusti svoj davek,« poudarja.
Vojko Safran: »Na začetku sezone se moramo zavedati, da nimamo enake motoristične kondicije kot na koncu prejšnje, ko smo že prevozili več tisoč kilometrov.«
Glede ustrezne zaščitne opreme sogovornik še pove, da bo v primeru nesreče le ustrezna in pravilno pripeta motoristična čelada opravila svojo nalogo. »Četudi se z motorjem odpeljemo ‘samo na kavico’, poskrbimo za ustrezno pripravo motorja in zaščitno obleko. Bodimo pozorni in osredotočeni na vožnjo ter druge udeležence v prometu. Upoštevajmo predpise, saj je največ hudih prometnih nesreč ravno v domačem kraju,« je opozoril Safran.
Žegen motoristov pri cerkvi Marija Snežna na Velki v Sladkem vrhu
Izgovorov ne iskati drugod
Tudi predsednik Motorističnega društva Duplek, Black Dragons Slovenija Rok Ribič svari, da se morajo motoristi pred začetkom motoristične sezone v prvi vrsti zavedati, da lahko sami najbolj poskrbijo za lastno varnost v prometu, ne pa iskati izgovorov, kako drugi ne gledajo na motoriste in podobno. »Pomembno je, da ocenijo svoje sposobnosti, razmere na cestah ter se nanje odpravijo z brezhibnim motorjem in temu primerno prilagodijo vožnjo,« je pojasnil Ribič in voznikom dvokolesnikov še svetoval, da je pred sezono vsekakor dobro obiskati kakšno šolo varne vožnje, kjer lahko varno preverijo ozirom preizkusijo svoje zmožnosti in tudi jeklenega konjička. »Vsem motoristom pa želimo veliko varno prevoženih kilometrov in jih ob koncu avgusta vabimo na 19. srečanje motoristov Bikers Weekend Duplek 2019,« je dodal Ribič.
Celovita storitev zavarovanja motorjev in motoristov
Poleg varne priprave motorista in motorja k pripravi celotnega »paketa« sodi tudi ustrezno zavarovanje. V Zavarovalnici Sava nudijo zavarovancem celovito storitev zavarovanja motorjev in motoristov, med katere sodijo tako obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti (AO), s čimer se zavarujejo pred odškodninskimi zahtevki za materialne in nematerialne škode, ki jih zahtevajo oškodovanci. »Priporočljivo je, da lastniki motorjev sklenejo še zavarovanje lastnika motorja (AO+). Gre za zavarovanje voznika motorja, ki je naveden v zavarovalni polici. Zavarovalnica vozniku povrne pravno priznano škodo, ki jo zaradi telesnih poškodb v prometni nesreči utrpi v primeru, ko je za nezgodo odgovoren sam. Zavarovanju za moped lahko priključijo še nezgodno zavarovanje voznika in potnikov in 24-urno asistenco na cesti. Ob tem seveda svetujemo zavarovancem da sklenejo tudi kasko zavarovanje motorja,« so razložili možnosti.
Zavarovalnica Sava: »Priporočljivo je, da lastniki motorjev sklenejo še zavarovanje lastnika motorja (AO+).«
Pripravili posebno zavarovanje
V omenjeni zavarovalnici so letos za zavarovance pripravili posebno zavarovanje – VIGO zavarovanje, ki ga lahko sklenejo vsi motoristi ne glede na to, kje imajo svoj motor osnovno zavarovan. »Zavarovanje krije škodo v primeru kraje in požara, hkrati pa posebna skrinjica nudi tudi asistenčni klic na pomoč v primeru padca ali prometne nesreče. Zavarovanci ob sklenitvi zavarovanja prejmejo tudi dostop do posebne aplikacije, v sklopu katere lahko spremljajo premije svojega motorja. Zavarovanje prihaja na trg 20. aprila in bo na voljo na vseh prodajnih mestih Zavarovalnice Sava,« še sporočajo.