Na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj sta danes slovenska in avstrijska policija izvedli vajo nadzora meje z droni. Ogledala sta si jo tudi slovenski notranji minister Aleš Hojs in avstrijski notranji minister Karl Nehammer, ki sta imela ob tej priložnosti bilateralno srečanje.

Skupen boj za varnost državljanov

Dunaj je sicer leta 2015 na vrhuncu migrantske krize uvedel nadzor na meji s Slovenijo, ki ga izvaja še danes, na skupni vaji pa je slovenska in avstrijska policija pokazala, da je učinkovit nadzor državnih meja v veliki meri odvisen prav od tehničnih pripomočkov. “Slovenija in Avstrija sta zaveznika v boju proti organiziranem kriminalu in boju proti tihotapljenju oseb“, je povedal avstrijski notranji minister Karl Nehammer. “Nezakonite migracije ogrožajo varnost državljanov, zato je boj proti temu zelo pomemben. Izzivi pred nami so veliki, vendar nam skupno sodelovanje omogoča, da jih skupaj uspešneje premagujemo,” je še dejal.

Brez ponovnega “lockdowna”

Ministra sta na srečanju potrdila, da sta obe državi v dobrih odnosih, obenem sta se dotaknila problematike mejnih prehodov ter načela skupnega boja zoper ilegalne migracije. “Z avstrijske strani je prišla pobuda, da se notranji ministri bližnjih držav dogovorimo o boljšem zavarovanju zunanje meje Evropske Unije ter aktivnostih, ki jih bosta obe policiji uvedli v naslednjih mesecih, saj se tudi razmere, ki jih določa covid-19 slabšajo. Obe državi bosta morali bolje organizirati prehajanje meja kot v prvem valu, vendar do ponovnega zaprtja meja ne bo prišlo,” je dejal slovenski notranji minister Aleš Hojs.

Z avstrijske strani je prišla pobuda, da se notranji ministri bližnjih držav dogovorimo o boljšem zavarovanju zunanje meje Evropske Unije ter aktivnostih, ki jih bosta obe policiji uvedli v naslednjih mesecih, saj se tudi razmere, ki jih določa covid-19 slabšajo. Obe državi bosta morali bolje organizirati prehajanje meja kot v prvem valu, vendar do lockdowna ne bo prišlo.

Na meje še dodatnih 50 dronov

Avstrija trenutno uporablja 40 dronov in 90 pilotov, najbolj pomembno pa je, “da so droni sposobni leteti tudi ponoči ter v slabem vremenu, da so opremljeni s termovizijskimi kamerami, predvsem pa tudi, da zajamejo geopodatke, saj lahko le tako ocenimo, po katerih poteh prihajajo migranti,” je povedal avstrijski notranji minister.

Zaenkrat nimamo še tako usposobljenega moštva kot avstrijski kolegi. Droni so namenjeni predvsem temu, da v prvi meri vidimo, kje in iz kakšne smeri prihajajo migranti.

Slovenija razpolaga s 24 droni, vendar je v fazi nabave več kot 50 dronov. “Zaenkrat nimamo še tako usposobljenega moštva kot avstrijski kolegi. Droni so namenjeni predvsem temu, da v prvi meri vidimo, kje in iz kakšne smeri prihajajo migranti. Pomagajo lahko v prvi fazi, v drugi fazi, ko moramo migrante tudi prijeti, pa potrebujemo policijo in vojsko,” je povedal Aleš Hojs in trditev podkrepil s podatkom, da je “v Sloveniji trenutno priprtih 100 tihotapcev ljudi, v lanskem letu je bilo takih primerov 180,” zato je uporaba dronov po njegovem mnenju še tako smotrna.

Droni tudi na južni meji

Ministra sta se o vzpostavitvi testnega projekta skupnega nadzora slovensko-avstrijske meje s tehničnimi sredstvi, kot so brezpilotni letalniki in kamere, dogovorila na srečanju na Dunaju letos. Na notranjem ministrstvu v Ljubljani so takrat pojasnili, da želijo na tak način preveriti možnost sodelovanja pri nadzoru meje. V kolikor bi se praksa izkazala za učinkovito, bi lahko enak nadzor uvedli tudi na slovensko-hrvaški meji, ki je migracijsko še bolj obremenjena.