Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po predstavitvi na koaliciji predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predstavila še na novinarski konferenci. V zakonu predlagajo časovno omejitev nadomestila za bolniško, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ukinitev doplačil iz obveznega zavarovanja.

Časovno omejena bolniška

Po besedah ministrice s predlogom uvajajo natančno določeno košarico pravic, ki jih sicer ne zmanjšujejo, hkrati pa ukinjajo doplačila za pravice iz košarice obveznega zdravstvenega zavarovanja. Predlagajo časovno omejitev pravice do denarnega nadomestila v primeru bolniške na eno leto. “Smo namreč edina država v EU, ki ima neomejen čas trajanja bolniške,” je povedala. Določajo pa tudi tako najnižji kot najvišji znesek bolniške.

Obvezno zdravstveno nadomestilo

S predlogom po besedah ministrice zasledujejo cilj, da v obvezno zavarovanje vključijo vse osebe v državi, kot tudi da zagotovijo obvezno zavarovanje za vse otroke. Omejujejo pa zavarovanje partnerjev.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje po besedah ministrice ukinjajo na način, “da se uvede obvezno zdravstveno nadomestilo, ki se bo plačevalo po solidarnostnem principu”. Osnova za odmero bodo bruto dohodki, pri čemer bodo zavezanci razvrščeni v razrede. “Tako bo okoli 80 odstotkov prebivalcev plačevalo manj kot danes plačuje za dopolnilno zdravstveno zavarovanje,” je povedala. Z vsemi ukrepi bo po besedah ministrice v zdravstveno blagajno do leta 2022 prišlo dodatnih 300 milijonov evrov.

Za izvajanje programa nameravajo zagotoviti 20 milijonov evrov

Koalicija je po besedah Kolar Celarčeve osnovni predlog podprla, si bo pa vzela še deset dni časa, da prouči posamezne člene. Zakon bi lahko tako šel v javno obravnavo 1. februarja. Državna sekretarka na ministrstvu Sandra Tušar pa je predstavila enkratni dodatni program za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu v letu 2017. Po njenih besedah je cilj programa doseči, da do konca leta ne bo več pacientov z resnimi obolenji, ki na obravnavo čakajo nedopustno dolgo.

Za izvajanje programa nameravajo zagotoviti 20 milijonov evrov, ki jih bo zagotovil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, za kar bo razbremenjen plačevanja pripravništev. Slednja bo plačal državni proračun.

STA