7-dnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih NIJZ znaša 822 (včeraj 823, v soboto 846). Število oseb, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo se še naprej počasi znižuje. Danes tako zdravniško pomoč potrebuje 738 pacientov s covid-19.
Na ministrstvu iščejo načine za izdajo brezplačnega potrdila za prebolevnike
Državna sekretarka Alenka Forte je uvodoma opozorila, da čeprav sproščanje ukrepov vse navdaja z optimizmom, da bo epidemije kmalu konec, nas do tja “čaka še nekaj tednov, mesecev intenzivnega skupnega dela.”
DS @MinZdravje @alenkaforte: Testiranje ni potrebno osebam, ki so:
– bile že 2x cepljene (potrdilo o cepljenju),
– že prebolele #COVID19 (potrdilo o pozitivnem testu, ki je starejši od 21 dni, a ne od 6 mesecev ALI potrdilo zdravnika).— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 15, 2021
Poudarila je, da je nujno, da v primeru bolezenskih znakov in simptomov (kot so na primer nahod, slabo počutje, bolečine v mišicah, povišana telesna temperatura, kašelj) ostanemo doma in se po telefonu posvetujemo s svojim izbranim zdravnikom. Izogibajmo se zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov. Prezračevanje je namreč eden ključnih ukrepov pri omejevanju širjenja novega koronavirusa.
Spomnila je, da testiranje ni potrebno osebam, ki so:
– bile že 2x cepljene (potrdilo o cepljenju),
– že prebolele covid-19 (potrdilo o pozitivnem testu, ki je starejši od 21 dni, a ne od 6 mesecev ali potrdilo zdravnika).
DS @MinZdravje @alenkaforte: Rezultate testiranja si lahko imetniki digitalnega potrdila natisnete tudi iz portala zVEM https://t.co/y2BdfcJ5Ll – pod zavihkom eDokumenti, kjer najdete povzetek testiranj in mikrobiološke izvide testiranj.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 15, 2021
Zatrdila je, da na ministrstvu iščejo rešitev, kako omogočiti, da bo izdaja potrdila o preboleli bolezni zastonj, da bo čim manj obremenjevala zdravstveni sistem, sočasno pa podala verodostojne podatke. Rezultate testiranja si lahko imetniki digitalnega potrdila natisnejo tudi iz portala zVEM – pod zavihkom eDokumenti, kjer najdejo povzetek testiranj in mikrobiološke izvide testiranj.
Hitri testi manj učinkoviti, a vendarle uporabni
Predstojnik Kliničnega inštituta za klinično kemijo in biokemijo UKC Ljubljana Darko Černe, je pojasnil, da se hitri testi izvajajo zunaj medicinskega laboratorija, izvaja jih nelaboratorijsko osebje, zato so poenostavljeni. “Imajo slabše analitične in diagnostične zmogljivosti v primerjavi z analitskimi sistemi v organizirani laboratorijski službi. A hitri testi so našli mesto uporabe v zdravstvu in širši družbeni skupnosti. Ogromno testov se lahko naredi v zelo kratkem času. S takšnim množičnim pristopom lahko najdemo kar nekaj bolnikov s covid-19, ki jih sicer ne bi našli,” je razložil Černe.
prof. dr. Darko Černe, KIKKB @ukclj: A hitri testi so našli mesto uporabe v zdravstvu in širši družbeni skupnosti. Ogromno testov se lahko naredi v zelo kratkem času. S takšnim množičnim pristopom lahko najdemo kar nekaj bolnikov #COVID19, ki jih sicer ne bi našli.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 15, 2021
Obenem je tudi cena hitrega testa praviloma dostopnejša. Hiter test nosi tudi močan motivacijski moment in pa močno ozaveščanje ljudi o problematiki. “Strokovnjaki laboratorijske medicine imamo bistveno višje standarde glede uporabe laboratorijskih preiskav kot nam jih danes omogočajo HAGT, pa vendarle smo mnenja, da njihova uporaba je koristna, če bo množična,” je še dodal Černe.