Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič je na današnji vladni tiskovni konferenci povedala, da razumejo, da je trenutno stanje celotno družbo postavilo v neprijeten položaj. “Vsi smo utrujeni in izčrpani. Na ministrstvu vseskozi pozornost in skrb namenjamo pripravi in prilagajanju ukrepov za ohranitev delovnih mest in pomoči gospodarstvu. Spodbujamo ukrepe, ki omogočajo, da delovni procesi tečejo, kjer je le možno ter da se ohranjajo zaposlitve.”

Še vedno ostajata v veljavi ukrepa čakanja na delo in skrajšani delovni čas

V nadaljevanju je Ribičeva dodala: “Ključna ukrepa ostajata ukrep čakanja na delo in skrajšani delovni čas. Oba ukrepa še vedno veljata.” Vlada pa je s sklepom podaljšala, in sicer do 30. 6. letos, še veljavnost naslednjih ukrepov: “Ukrep nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene, ukrep nadomestila plač delavcem zaradi nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile, zaradi obveznosti varstva in tudi ustavitve javnega prevoza. Delavec, ki ne bo mogel opravljati dela zaradi višje sile bo upravičen do odsotnosti z dela in bo imel pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove. Višina nadomestila pa ne sme biti nižja od minimalne plače.”

Delavec, ki ne bo mogel opravljati dela zaradi višje sile bo upravičen do odsotnosti z dela in bo imel pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove. Višina nadomestila pa ne sme biti nižja od minimalne plače.

Ukrep delno povrnjenega dohodka za čas trajanja odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile je koristilo več kot 3600 upravičencev, v višini 1,6 milijona evrov. Še več upravičencev je koristilo izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka.