Člani sodnega sveta so pripravili izhodišča sprememb in dopolnitev zakonodaje, ki ureja disciplinske postopke zoper sodnike. Spremembe se nanašajo na več vidikov disciplinskih postopkov. Ena od pomembnih sprememb zadeva tudi ravnanja, ki omogočajo kaznovanje sodnikov v disciplinskih postopkih, poroča časopis Dnevnik.
Krčitev za tretjino
Trenutno veljavni zakon o sodniški službi kot disciplinske kršitve navaja 27 različnih ravnanj sodnikov; sodni svet pa predlaga, da bi jih skrčili za tretjino. Predlagajo tudi spremembo opisov drugih nedovoljenih ravnanj sodnikov.
Redno ocenjevanje namesto disciplinskih postopkov
Zakonodaja generalno predvideva disciplinske sankcije zoper sodnike, »ki z naklepom ali iz malomarnosti kršijo sodniške dolžnosti, ki so predpisane z zakonom in sodnim redom, ali neredno opravljajo sodniško službo«, po novem bi tako ravnanje izvzeli iz disciplinskih postopkov. Gre za polje, ki bi moralo biti redno ocenjevano, ne pa predmet disciplinskih postopkov.
Zakonodaja generalno predvideva disciplinske sankcije zoper sodnike, »ki z naklepom ali iz malomarnosti kršijo sodniške dolžnosti, ki so predpisane z zakonom in sodnim redom, ali neredno opravljajo sodniško službo«, po novem bi tako ravnanje izvzeli iz disciplinskih postopkov.
Seznam disciplinskih kršitev bi člani sodnega sveta skrajšali tudi za tiste kršitve, ki se nanašajo na delovnopravno zakonodajo, na protikorupcijske predpise ali pa enostavno ne zadostijo teži disciplinske kršitve.
Mednarodni standardi bolj ohlapni
Po mednarodnih standardih naj bi bile disciplinske kršitve sodnikov tista ravnanja, ki so hujša od »zgolj« kršitev kodeksa sodniške etike.
Med disciplinske kršitve, ki so zgolj kršenje kodeksa, sodijo: nepravilno nošenje toge, neizpolnjevanje dolžnosti strokovnega izobraževanja, kršitev mentorskih zadolžitev, kršitev vrstnega reda oziroma prednostnega obravnavanja zadev, nedoseganje pričakovanih rezultatov dela iz neopravičenih razlogov, zlorabo pravice do odsotnosti z dela, nepravilnosti pri (samo)izločanju, skrivanje podatkov o premoženjskem stanju in skrivanje sodelovanja pri dejavnostih.
Sprememba definicije kršitev
Spremembe predvidevajo, da bi bili sodniki po novem kaznovani le še zaradi zavestne kršitve zakona pri opravljanju sodniške službe, poroča Dnevnik. Krnitev ugleda, ki je prav tako predmet zaostrenih kriterijev, je po mnenju sodnega sveta trenutno zastavljena preveč široko.
Že danes se v praksi disciplinski postopki nanašajo predvsem na hujše kršitve, z uvedbo novih kriterijev pa bi jih verjetno zmanjšali še za tretjino. Ministrstvo za pravosodje je s predlogi sveta menda že seznanjeno.