Sedemdnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih NIJZ znaša 768, (včeraj je sedem dnevno povprečje znašalo 838). Tudi danes imamo manj hospitaliziranih kot dan prej in sicer je danes hospitaliziranih 619 covid pacientov. V skladu z načrtom sproščanja se še vedno nahajamo v oranžni fazi. Pogoja za prehod v rumeno fazo še nista izpolnjena.

Zaskrbljujoči novi sevi covid-19 

Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da je hitri test smiselno uporabljati večkrat tedensko, na dva ali tri dni. To je sicer težko izvedljivo in smiselno le, ko imamo tesen stik z drugimi ljudmi. Uveljavilo se je tedensko testiranje s hitrimi testi, ki je izvedljivo. Obenem je potrdila, da so hitri testi manj zanesljivi: “Ti so sicer manj zanesljivi od molekularnih, predvsem pri asimptomatskih bolnikih je občutljivost bistveno zmanjšana, zato ne ugotovimo vseh kužnih.”

Južnoafriška različica ne povzroča hujše oblike bolezni, Britanci pa poročajo o večji smrtnosti, kjer je prisotna britanska različica. Pri britanski različici prebolela bolezen covid-19 ščiti, pri južnoafriški različici pa nas prebolela bolezen covid-19 ne ščiti pred okužbo. Cepiva v glavnem ščitijo pred britansko različico, zaščite pred južnoafriško različico ni. Pri novejših cepivih je situacija boljša.

Britanska in južnoafriška različica sta varianti virusa, ki sta bolj kužni. To pomeni, da hitreje zboli več ljudi. “Južnoafriška različica ne povzroča hujše oblike bolezni, Britanci pa poročajo o večji smrtnosti, kjer je prisotna britanska različica. Pri britanski različici prebolela bolezen covid-19 ščiti, pri južnoafriški različici pa nas prebolela bolezen covid-19 ne ščiti pred okužbo. Cepiva v glavnem ščitijo pred britansko različico, zaščite pred južnoafriško različico ni. Pri novejših cepivih je situacija boljša,” je povedala Beovićeva.

Trenutno se situacija po besedah Beovićeve ugodno izboljšuje, kar je dobro, da lahko ustrezno obravnavamo bolnike v bolnišnicah. Izboljševanje stanja je posledica strogih zamejevalnih ukrepov proti covid-19. Kaj bo prineslo trenutno sproščanje ukrepov, še ni znano. Tretji val lahko pričakujemo ob pojavu novih različic, posebej zaskrbljujoča je južnoafriška različica. Cepljenje sicer poteka prepočasi. “Če imamo pri nas britansko različico, jo očitno že dobro obvladujemo,” je dejala Beovićeva.