Na končno število kandidatnih list bo treba še malo počakati, je pa nastop na volitvah še pred potekom roka za vložitev kandidatur napovedalo približno 25 strank in list. Kandidature morajo stranke podkrepiti s podpisi treh poslancev ali podpisi volivcev. Za vložitev kandidature morajo v vsaki volilni enoti priložiti 100 oziroma 50 podpisov volivcev, odvisno od načina določanja kandidatnih list, ki ga imajo stranke zapisane v statutu.
Pri določitvi liste kandidatov morajo predlagatelji določiti tudi, v katerem volilnem okraju se bo glasovalo o posameznem kandidatu, upoštevati pa morajo tudi t. i. ženske kvote, saj na kandidatnih listah noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 35 odstotki skupnega števila kandidatov. Ko bodo vse kandidatne liste vložene, bodo volilne komisije volilnih enot preizkusile njihovo zakonitost, do 13. maja pa bodo z žrebom določile sezname potrjenih list kandidatov v posamezni volilni enoti. Državna volilna komisija bo do 18. maja javno objavila seznam list kandidatov po volilnih enotah in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posameznih okrajih.
Na parlamentarnih volitvah 3. junija bodo volivci izbirali novo sestavo DZ za prihodnji štiriletni mandat. Na splošnih volitvah bodo izvolili 88 poslancev, po enega poslanca pa bodo izvolili pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti. Tokratne državnozborske volitve bodo osme v zgodovini samostojne države in tretje predčasne.
Do sedaj kandidaturo vložilo 15 strank
Katero stranko bi volili, če bi bile parlamentarne volitve danes?
- SMC (29%, 176 glasov)
- SDS (17%, 103 glasov)
- Stranka Andrej Čuš in Zeleni Slovenije (16%, 95 glasov)
- Zedinjena Slovenija (11%, 63 glasov)
- Stranki Alenke Bratušek (8%, 45 glasov)
- Lista Marjana Šarca (5%, 32 glasov)
- SD (4%, 22 glasov)
- SNS (2%, 13 glasov)
- Dobra država (2%, 12 glasov)
- NSi (2%, 11 glasov)
- SLS (2%, 9 glasov)
- Gospodarsko aktivna stranka (1%, 7 glasov)
- DeSUS (1%, 5 glasov)
- Združena desnica (1%, 4 glasov)
- Stranka slovenskega naroda (0%, 2 glasov)
- Naprej Slovenija (0%, 1 glasov)
Nekaj dni pred iztekom roka za vložitev kandidatnih list za junijske predčasne državnozborske volitve je kandidature vložilo 15 političnih strank, od tega osem v vseh volilnih enotah.
V vseh osmih volilnih enotah so to storili v strankah SMC, SDS, SD, DeSUS, Lista Marjana Šarca, Dobra država, SNS in Zedinjenja Slovenija. V sedmih volilnih enotah so kandidature zaenkrat vložili v NSi in Stranki Alenke Bratušek. SLS je svoje kandidate doslej predlagala v petih volilnih enotah, stranka Andrej Čuš in Zeleni Slovenije pa v štirih. Poleg tega so kandidatne liste v eni volilni enoti vložile zunajparlamentarne Stranka slovenskega naroda (Maribor), Naprej Slovenija (Kranj) in Gospodarsko aktivna stranka (Novo mesto).