Ker je gibanje Zemlje okoli Sonca vedno počasnejše, moramo zaradi sinhronizacije dnevu dodajati prestopne sekunde. Korekcije časa se izvajajo ali zadnjega junija ali zadnjega decembra. Na letošnje silvestrovo bomo v čas vstavili prestopno sekundo in tako uskladili razliko med atomskim časom in koordiniranim univerzalnim časom UTC.

Usklajevanje časa

Prestopna sekunda je sekunda, ki jo dodajamo univerzalnemu koordiniranemu času (UTC), da bi se ta ujemal s časom, ki je osnovan na vrtenju Zemlje okoli vrtilne osi. Univerzalni koordinirani čas je osnovan na množici atomskih ur, ki so bolj natančne kot je vrtenje Zemlje (upočasnjeno). Da bi se oba časa uskladila, je potrebno včasih dodati sekundo. Na ta način se oba časa uskladita do največje razlike okoli 0,9 s.

Prva prestopna sekunda že leta 1972

Prva prestopna sekunda se je dodala 30. junija leta 1972. V zadnjih 1000 letih se je hitrost vrtenja Zemlje upočasnjevala za približno 1,5 do 2 ms na dan[1]. To je v enem letu približno 1 sekundo, kar je vzrok za občasno dodajanje prestopne sekunde. Z dodajanjem se zelo zmanjša razlika med časom, ki ga merijo atomske ure, in časom, ki ga daje opazovanje gibanja nebesnih teles (univerzalni čas).

Ko se doda prestopna sekunda ob času 23:59:60 UTC, to premakne začetek naslednjega dne za eno sekundo, kar pomeni, da se ura upočasni. Prestopno sekundo bo potrebno dodajati vedno pogosteje, ker je vrtenje Zemlje pojemajoče.