V Mariboru smo letos zabeležili kar 50-kratno porast mišje mrzlice. Sezona omenjene bolezni običajno traja od junija do septembra, število obolelih pa je povezano s porastom miši v naravi. Virusa pa ne prenašajo zgolj miši, temveč tudi ostali glodavci kot so podgane in voluharji.
V tem trenutku se na Oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor zdravi en bolnik, skupno so v mesecu juliju zabeležili deset obravnavanih bolnikov. »V zadnjem mesecu izrazito težjih potekov z zapleti nismo ugotavljali; že samo dejstvo, da je potrebna hospitalizacija pa govori o težjem poteku,« povedo v UKC Maribor.
Glavni problem odpoved ledvic
Specifičnega zdravljenja te bolezni ni. Potrebno je zbijanje vročine, glavbola ter nadzor in spremljanje vnosa in izločanja tekočin. Glavni problem je odpoved ledvic, zato je v nekaterih primerih potrebna nekaj dnevna dializa, da se ledvice popravijo.
Kot kažejo podatki, ki so jih objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, je največ obolelih starih med 45 in 54 let. V letošnjem letu je zbolelo 145 moških in 59 žensk. Prijavljeni so bili tri primeri pri otrocih starih med 5 in 14 let.
Oboleli bolniki sicer po podatkih NJIZ prihajajo iz že znanih žarišč mišje mrzlice. Največ, kar 79 primerov, beležijo v Jugovzhodni Sloveniji, sledi Podravska s 62 primeri.
Na Oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor ocenjujejo, da bo število bolnikov postopno upadalo.
Inkubacijska doba do štiri tedne
Ljudje, ki so okuženi, najprej opazijo splošno oslabelost, bolečine po celem telesu, glavobol, bolečine za očmi. Nekateri celo opisujejo bolečine v ledvenem predelu, pojavi se lahko bruhanje. Bolezen lahko poteka v več fazah, kjer lahko pride tudi do motenj v delovanju različnih organov. V kasnejši fazi ni izključena možnost odpovedi ledvic in nastanek krvavitev.
Čas od okužbe do nastanka znakov bolezni je običajno dva do štiri tedne, lahko pa vse od nekaj dni do dveh mesecev.