Kljub decembrskemu neurju, ki je pustošilo po Rušah ter dodobra poškodovalo Letni oder Ruše, prevračalo 30 metrska stoletna drevesa, rušilo kamnite tribune, je občina Ruše takrat zagotovila finančna sredstva za obnovo in tako se je pretekli vikend, 24. avgusta, na kultni lokaciji v objemu gozda pričel že 19. Letni oder Ruše.

Festival Letni oder se je razvil leta 1998, kot ideja takrat aktivnega društva KUD Pomlad ter iniciatorjev Gorana Banjanovića ter Matjaža Javšnika. Prvi festivali so tako nastajali pod organizacijo celotne generacije ruške mladine, nam je zaupal sedanji direktor festivala Tomi Prosnik. Festival je nato z leti dobival nove oblike, prešel pod okrilje Občine Ruše in organizacijo Javnega zavoda CEZAM ter pridobival na pestrosti in prepoznavnosti – celo tako daleč, da je leta 2015 trajal kar 21 dni. V zadnjih letih pa je festival dobival svojo današnjo obliko.

Kljub slabemu vremenu so bile dvorane polne

Organizatorjem je prvi festivalski vikend načrte nekoliko prekrižalo deževno vreme, a kot pravijo je njihov primarni cilj zadovoljstvo obiskovalcev ter da so kljub velikim izzivom svoj cilj doseglji, saj so bili odzivi obiskovalcev čez cel vikend fenomenalni. ”Veliko faktorjev vpliva na obisk, saj se ljudje odločamo po okusu, počutju, vremenu, časovnih in finančnih možnostih,” pove direktor festivala Tomi Prosnik ter doda, da so posebej prijetno presenečenje bili obiskovalci na spremljevalnem programu in otroških predstavah, kjer je bil odziv in obisk nad pričakovanji.

Kljub dežju na festival niso odpovedali niti ene prireditve, saj imajo za vsako načrtovano predstavo ali koncert vedno pripravljeno nadomestno, pokrito lokacijo. Tako so sobotni koncert prestavili v dvorano in mu dodali kanček klubskega značaja, obiskovalci pa so se zabavali pozno v noč, medtem, ko so na nedeljski Đurologiji zapolnili vse kapacitete dvorane.

V primerih kot je bil ta vikend, se tudi pokaže odlična uigranost ekipe, kateri gredo vse zasluge in pohvale, saj se vsakič, ko pade odločitev za selitev na drugo lokacijo, v trenutku odzove in izvede izjemno zahtevno logistiko, da potem nemoteno izpeljemo vsako prireditev, ter obiskovalcem, ne glede na vreme, zagotovimo vrhunsko doživetje,” še doda Prosnik ter pove, da se jim trenutno slabo vreme ne pozna finančno, a da razlika seveda je, ki jo je potrebno sprejeti.

Cilj je razširiti dogajanje čez celo poletje

Festival, ki bo trajal vse do 1. septembra, pripravlja še nekaj vrhuncev, od Orlekov z Matjažem Javšnikom pa vse do sobotnega vrhunca Tonyja Cetinskega, zato vabljeni v Ruše, kjer je po besedah organizatorjev vzdušje pravo festivalsko. Letos so na festivalu predstavili še filmski festival, a tukaj se organizatorji še ne mislijo ustaviti.

S festivalom bomo še naprej ostajali zvesti tradicionalni publiki ter hkrati raziskovali meje in uvajali koncepte, ki so pomembni za dvig kulturne zavesti, širjenje obzorij in napredek Ruš. Kar se samega prizorišča tiče pa nam je v prihodnje cilj razširiti dogajanje na tem edinstvenem prizorišču čez celo poletje s širjenjem partnerske mreže, vključevanjem drugih ustvarjalcev in organizatorje, saj bomo tako odprli nove priložnosti za vse generacije Rušanov ter obiskovalcev in ustvarjalcev iz cele Slovenije ter širše,” konča direktor Prosnik.