Na sceni

Izdolbene buče, grozljive maske, je to res noč čarovnic?

Uredništvo , 31.10.17 ob 17:45

Noč čarovnic izvira iz tradicije Keltov, ki so verjeli, da mrtvi na ta dan poslednjič pridejo na svet živih in obiščejo svoje domove. Danes se ljudje na ta večer predvsem maskirajo in na ogled postavijo svoje izdolbene buče.

Noč čarovnic po navedbah etnologov izvira iz tradicije Keltov. Ti so 1. novembra, ki se začne po nekdanjih predstavah že s predvečerom, praznovali praznik samhain, ko se je po keltskem koledarju začelo zimsko obdobje. Verjeli so, da mrtvi na ta dan poslednjič pridejo na svet živih in obiščejo svoje domove. Praznik je pri Angležih kasneje z nastopom krščanstva prekril anglosaksonski halloween, kar je skrajšana oblika za “all hallows’ eve” oz. za predvečer dneva vseh svetnikov.

A antropologinja Vesna Vuk Godina je za STA opozorila, da noči čarovnic v sodobnosti nihče ne povezuje z mrtvimi dušami, ampak z maskiranjem in zabavo. “Noč čarovnic v Sloveniji tako kot denimo valentinovo ali krompirjeve počitnice vidim kot del westernizacije,” je pojasnila Vesna Vuk Godina s filozofske fakultete v Mariboru.

Noč čarovnic kakor še en pust

Slovenci se do noči čarovnic po besedah Vesne Vuk Godina vedemo, kakor da bi bila še en pust in priložnost za maskiranje. “V tej luči je neposrečen in pomeni podvajanje tradicije pusta, ki je pri Slovencih veliko bolj globoka,” je dejala.

V Sloveniji bo praznik po njenem mnenju ostal brez kakršnega koli okvira. “Ljudem ni čisto jasno, kaj naj bi noč čarovnic sploh bila,” je opozorila. Po njenih besedah si rečejo: “Malo se bomo namaskirali, pa bo stvar rešena.”

Kot je dejala, zgodovinske korenine praznika sicer obstajajo, a v Sloveniji ga ljudje ne razumejo kot tradicijo, ampak kot prevzem z Zahoda. Sicer pa bo šele prihodnost pokazala, kako se bo praznik razvil pri nas, meni. Treba je namreč upoštevati tudi to, da je 31. oktober kot dan reformacije dela prost dan.

Izdolbene buče odganjajo zle duhove

Za noč čarovnic so značilne izdolbene buče z izrezanimi očmi in usti in gorečo svečo v notranjosti, ki jih tudi v Sloveniji postavljamo na balkone, okna ali na hišni prag. Včasih so verjeli, da buče odganjajo zle duhove. Buča je za izrezovanje postala popularna šele v 16. stoletju v Ameriki, kasneje pa po celem svetu. Pred tem so izrezovali repo, peso in celo krompir.  Danes predstavlja izrezana buča, v angleško govorečem svetu jo imenujejo Jack-o’-lantern, glavni simbol praznika.

Običaj izrezovanja buč izhaja iz irske legende o kovaču Jacku, znanem po svoji domišljavosti in skopušnosti. Ena od teh zgodb pravi, da je pretental vraga tako, da mu je ponudil svojo dušo v zameno za pijačo. Vrag mu je ustregel tako, da se je spremenil v kovanec, s katerim bi kovač plačal pijačo. Prebrisani kovač pa je kovanec vtaknil v svoj žep, v katerem je imel križ, zaradi katerega se vrag ni mogel spremeniti nazaj. Ko je vrag Jacku obljubil, da 10 let ne bo izterjal njegove duše, ga je izvlekel iz žepa. Po desetih letih je vraga ponovno prevaral tako, da ga je zaprosil, naj mu da jabolko iz stebla, a v trenutku, ko se je vrag spremenil v steblo z jabolkom, je nanj narisal križ. Tako se vrag ponovno ni mogel spremeniti nazaj. Ko je Jack umrl, zaradi svojega grešnega življenja ni bil sprejet v Raj, a na vratih v Pekel ga je pričakal vrag in poslal nazaj v mrak. Pomagal mu je tako, da mu je dal žerjavico oglja. Jack je imel v žepu repo, katero je izdolbel, in vanjo vstavil žerjavico. Od takrat naprej Jack, ki nikoli več ni našel poti domov, tava naokoli z izdolbljeno repo v mraku. Tako je Jack O’Lantern (Jack Luč) postal simbol duše, ki je prekleta in tava med svetovi.In še danes za noč čarovnic izdolbemo buče, da bi pregnali zle duhove.

Tudi v Mariboru se pripravljajo na noč čarovnic

Za noč čarovnic se veliko ljudi našemi v zombije, vampirje in ostale grozne podobe. Tudi v Mariboru v večini nočnih klubov prirejajo zabave za noč čarovnic, ponekod bodo izbirali tudi najboljše maske. Veliko zabavo obljubljajo na Štuku, pa v Niagari, MC Pekarni ter KMŠju. Če si želite drugačne zabave pa lahko odidete na “halloween” obarvan Piaf kviz ali pa si ogledate kakšno grozljivko v Maribox kinematografu.