Poezijo bo kot alternativno plačilno valuto uvedlo 70 slovenskih lokalov, kamor boste lahko povabili prijatelje, račun za kavo ali čaj pa poravnali enostavno: z verzom, napisanim na listek, ki vas bo pričakal v kavarni. Letos je podpornik projekta tudi znan mariborski glasbenik Marko Soršak – Soki, s katerim smo danes poklepetali v enem izmed lokalov v centru Maribora, kjer je s šolarji, ki jih je že obdaril in razveselil z glasbili, bobnal se družil in snemal promocijski spot.
Več verzov – več glasbil za otroke
“Pričakujem da bodo v sredo listki polni lepih verzov. Za dobrodelne namene in za to, ker se zavedamo kako pomembna je poezija. Sam sicer ne pišem verzov, delam pa dobre ritme. Z zgodbo sem pa povezan tako, da smo skupaj z Julius Meinl prišli na zanimivo idejo. Da za tem stoji še en dober namen, zdaj bomo skupaj na podlagi zbranih verzov skupaj obdarili šole z glasbili. Torej plačajte z verzom, več jih bo, več bo glasbil za osnovne šole,” nasmejan pove Soki.
Poezija je duša glasbe
Letošnja akcija bo tako zelo posebna, saj je usmerjena v odkrivanje poezije kot duše nečesa, kar je ljudem še bolj blizu: glasbe. Najlepši verzi naključnih poetov bodo s pomočjo Ferija Lainščka in Ditke zaživeli v pesmi, posvečeni poeziji. Vsak oddan stih pa ima tudi poslanstvo – mlade potenciale podpreti pri glasbenem ustvarjanju. Za vsakih 1.000 verzov bo pobudnik akcije, podjetje Julius Meinl, namreč kupilo glasbeni instrument, Marko Soršak – Soki pa po z novimi glasbili v okviru njegovega projekta 20 za 20 obdaril osnovnošolce. Seznam lokalov, ki sodelujejo v projektu si lahko ogledate na spodnji povezavi.
Profesor glasbe na osnovni šoli Franca Rozmana Staneta, Dušan Čerček, nam je povedal, da so bili ravno te dni obdarjeni z glasbili s strani Sokija: “Včeraj je bila velika akcija pri nas, imeli smo sprejem, Soki je predstavil bobne in bas kitaro, navdušenje je bilo nepopisno. V našem šolskem bendu je polovica takšnih, ki sicer ne hodijo v glasbeno šolo, pa jih glasba vseeno zanima in imajo prvi stik z glasbo ravno na osnovni šoli. Torej za podmladek nas sploh ne skrbi in smo zelo veseli, da je glasbeni pouk na osnovnih šolah dobro zastopan, seveda tudi z inštrumenti. Brez teh bi težko kaj igrali.”