Včeraj smo poročali o odpovedih na Nigradu, informacijo nam je potrdil tudi sedanji direktor Nigrada Marko Plečko in dejal: »Poslovanje podjetja Nigrad v zadnjih letih izkazuje izrazito negativen trend. Zadnja sprejeta reorganizacijska struktura in sistematizacija delovnih mest ni prinesla želenih rezultatov.«.

Na njegove izjave se je danes odzval tudi sedaj že nekdanji direktor Marko Žula. V pričetku je dejal, da ne dovoli, da se z izgovarjanjem na slabo poslovanje preteklega vodstva poskuša umetno ustvariti razloge za, po njegovi oceni, nezakonito odpuščanje njegovih bivših sodelavcev.

Njegovo pisno izjavo objavljamo v celoti:

Gospod Marko Plečko, ki je ravno danes na funkciji direktorja družbe NIGRAD en mesec, je po lastnih navedbah odpustil 9 delavcev. Poudarjam, da pri tem ni šlo izključno za zaposlene na vodilnih mestih, ampak tudi za delavce in delavke na običajnih delovnih mestih – za tajnico, za računovodjo, ki je bila pravzaprav edina na tovrstnem delovnem mestu, in za analitika. Vse, kar imajo ti ljudje skupnega, je to, da so bili zaposleni v zadnjih dveh letih in pol, ko sem vodil Nigrad jaz. Kot razlog za odpuščanje gospod Plečko navaja poslovne razloge, izpostavlja pa negativno poslovanje v preteklem letu. Pri tem sam navaja izgubo okoli 700.000 EUR ter povečanje stroškov dela za 450.000 EUR.

To seveda meji na spretno manipulacijo, saj je dejstvo, da je izguba prikazana v takšnih razsežnostih, lahko samo posledica računovodskih operacij in ne dejanskega stanja poslovanja. Gre namreč za knjiženje faktur, katerih plačilo družba NIGRAD upravičeno terja od Mestne občine Maribor in nekaterih drugih strank, iz prihodkovnega dela na slabitve oziroma odhodkovno stran, s čimer se ustvarja negativna bilanca družbe. To samo po sebi ne bi bilo sporno, če se ne bi to dejstvo uporabilo kot razlog za bliskovito reorganizacijo, katere edina posledica je bilo odpuščanje navedenih delavcev družbe. Ali je bilančni prikaz izgube zadosten razlog za odpuščanje ljudi, bo verjetno v končni fazi presojalo pristojno sodišče.

Pri tem se prav tako postavlja vprašanje, ali novo vodstvo družbe NIGRAD sploh še namerava z vso vnemo in predpisano skrbnostjo v že pričetem sodnem postopku od Mestne občine Maribor terjati dolgovani znesek revalorizacije vrednosti storitev po koncesijski pogodbi. Resnično upam, da uvrščanje teh faktur med slabitve ne pomeni hkrati popuščanja oziroma privilegiranja interesov enega delničarja nasproti ostalim in predvsem v škodo družbe NIGRAD. Takšno početje bi namreč lahko imelo ne samo odškodninske, ampak tudi kazenskopravne posledice za vpletene v te operacije.