V nedeljo 11.11.2018 si boste na Trgu Leona Štuklja lahko ogledali super vzdušje na največji štajerski Martinovi zabavi.

Program:

  • 11:11: Pričetek kulturno-zabavnega programa
  • 11.20: Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci z gosti
  • 12.30: Sprevod v zahvalo jeseni po ulicah starega mestnega jedra
  • 13.00: Nastop folklorne skupine AFS Študent
  • 13.30: Predstavitev vinogradnikov in vinarjev
  • 14.00: Svečani krst mošta
  • 15.00: Ansambel Saša Avsenik
  • 18.00: Domen Kumer z bendom
  • 19.00: Manca Špik z bendom

Prireditev bo potekala v znamenju domače kulinarike, odličnega štajerskega vina in bogate gostinske ponudbe.

Več kot 20.000 obiskovalcev iz Slovenije

Martinovanje v Mariboru je največje enodnevno javno martinovanje v Sloveniji, ko se v štajerski prestolnici zbere tudi 20.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine. Poklon jeseni in veselo druženje na Trgu Leona Štuklja spremljata bogat kulturno-zabavni program ter seveda tradicionalna vinsko-kulinarična ponudba.

Martinovanje v mestnem središču bo obogateno tudi s prihodom vinskih kraljic, bračev, folkloristov, kmečkih žena, splavarjev ter predstavnikov vinskih redov in bratovščin, ki bodo obhodili mestno jedro, s seboj pa prinesli jesenske pridelke in dobrote, tako se bodo na simbolični način zahvalili jeseni.

V čast Sv. Martinu in Stari trti

Prireditev ob Sv. Martinu, svetniku, ki mošt spremeni v vino, pomeni simbolični zaključek vsega vinogradnikovega prizadevanja, hkrati pa tudi zaključek Festivala Stare trte, vrhunskega festivala vina in kulinarike, kulture in zabave v čast Stari trti, najstarejši trti na svetu.

Martinovo niso le gosi in vino

Martinovanje največkrat povezujemo z legendo o Sv. Martinu, ki naj bi se skril med gosi, ko so mu prebivalci Toursa želeli sporočiti, da je bil izvoljen za škofa, česar se je branil. Vendar pa  sam izvor praznovanja sega še v poganske čase. V začetku novembra so vsa poljska opravila povezana z obiranjem plodov skozi leto, že opravljena. Narava se umiri, duhovi prednikov se prebudijo na 1. november in tu je bil čas za zahvalo za letino. Gos, ki je sinonim za kulinarični del praznovanja, je bila verjetno žrtvena žival zahvalnega praznika.

Sveti Martin se je pokristjanil dokaj pozno

Kakor se je dogajalo z mnogimi poganskimi prazniki, ki sovpadajo ali so zelo blizu krščanskim praznikom, se je tu znašel krščanski svetnik, v tem primeru Sv. Martin, ki se je navezal na starejši običaj in se z njim neločljivo povezal.

Sveti Martin se je sam rodil v poganski družini v  današnjem Szombathelyju, na Madžarskem. Pokristjanil se je dokaj pozno in se takoj odločil za meništvo.  Bil je znan kot skromen in človekoljuben mož. Spremenil naj bi vino v vodo podobno kakor Jezus, obujal mrtve in zdravil bolne.

Med kristjani je najbolj znana legenda o tem, kako je neke zime srečal na pol nagega reveža in mu dal polovico svojega plašča. Tisto noč se mu je v sanjah prikazal Jezus ogrnjen s podarjeno polovico in s tem nakazal, da dobra dela, ki jih naredimo za uboge, naredimo tudi zanj.

Umrl je 8. novembra leta 397. Kmalu so ga začeli častiti kot svetnika. Datum njegove smrti, legenda o goseh in transformacija vode v vino pa sta ga povezala s poganskim praznikom čaščenja letine.