V Mariboru je včeraj zanimanje vzbudila iskalna akcija za redko želvo, ki pri nas v naravi sploh ne živi. Akcija za enkrat ni obrodila sadov, govorili pa smo z dekletom, ki je želvo našlo 12. maja in jo takrat tudi fotografiralo. Sara Krope pove, da ni vedela, da gre za želvo posebne vrste, je pa bila zelo presenečena, ko je videla ogromno žival sredi ceste pri drugem ribniku. Tako pa opiše izkušnjo iz sredine maja: »Želva je sikala, imela je zelo velike kremplje, jaz sem se je poskusila dotakniti in malo dvigniti, pa ni šlo. Nato je moj prijatelj zagrabil jopico, jo dal na njo in jo premestil v smeri ribnika. Bila je kar težka, po moje okoli 15 kilogramov, dolga pa nekje en meter.«
Želva je prečkala cesto, zato se jima je zasmilila in sta jo odnesla na varno.
»Bila sva kar šokirana, ko se pelješ v avtomobilu in kar naenkrat vidiš že skoraj dinozavra na cesti. Jaz sicer nisem vedela, da je to nevarna vrsta želve, zato sem ji pomagala, da je šla naprej kamor je bila namenjena,« v nadaljevanju še pove najditeljica želve Sara Krope in doda, da nje kljub temu, da spada med nevarne želve ni poškodovala: »Meni ni nič naredila, kolega je sicer opraskala, ko se jo je dotaknil, zato sva jo tudi prekrila z jopico in šele potem prestavila.«
Takšna vrsta želve lahko človeku odgrizne prst
Želva hlastavka je sicer ena izmed najtežjih vrst sladkovodnih želv, ki v naravi živi na območju Severne Amerike. Ima izjemno močne čeljusti, tehta pa do 60 kilogramov. Hrani se predvsem z ribami, pa tudi z žabami, z majhnimi kačami, s ptiči in z drugimi majhnimi živalmi. Čeljusti ima dovolj močne, da lahko človeku odgrizne prst.
Če jo opazite pokličite na 112
Akcije za iskanje živali se bodo nadaljevali v prihodnjih dneh, v vmesnem času pa vse obiskovalce parka iz Mestne občine Maribor pozivajo k pazljivosti. Obiskovalce pa naprošajo tudi, če želvo opazijo, da se ji ne približujejo in da nemudoma pokličejo na telefonsko številko 112.