Slovenija

Zbudili smo se v hladno jutro

Uredništvo , 07.01.17 ob 08:23

Če se odpravljate na Zlato lisico, poskrbite, da boste toplo oblečeni.

Danes nas je dočakalo hladno jutro. Ponekod so se temperature spustile do minus 20 stopinj Celzija. V Mariboru je bilo ob osmih namerjenih minus 14.

Tako kot visoke temperature poleti, tudi hud mraz pozimi povzroča številne zdravstvene težave. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo, kako zmanjšati tveganje in pojasnjujejo katere skupine so še posebej občutljive. Mraz namreč najbolj prizadene otroke in starejše, osebe s socialno-ekonomskimi problemi in nekatero kronično obolele osebe. Izpostavljenost mrazu povzroča srčno-žilne bolezni, bolezni dihal, padce in poškodbe, podhladitev telesa in omrzline.

NIJZ svetuje:

  • Kadar so temperature izredno nizke in še posebej, če piha tudi veter, se zadržujmo v zaprtih prostorih, zunaj pa čim krajši čas.
  • Bodimo pozorni na tresenje od mraza. To je pomemben znak, da telo izgublja toploto. Če tresenje ne preneha, se umaknemo v topel prostor.
  • Poskrbimo za varno ogrevanje in zračenje prostorov.
  • Pri ogrevanju na drva in premog, plin, odprtih kuriščih…, kjer je možno uhajanje dima v prostor, priporočamo uporabo alarmnih naprav za opozarjanje ob povišani koncentraciji ogljikovega monoksida
  • Dojenčki naj ne spijo v hladnih prostorih. Poskrbimo, da bo dojenček oblečen v topla oblačila in zagotovimo primerno temperaturo prostora.
  • Če smo starejši od 65 let, redno preverjajmo temperaturo v svojem domu. Preverimo pri starejših sosedih in znancih, če so njihova stanovanja primerno ogreta.
  • Nikoli ne puščajmo otrok ali drugih oseb, ki ne morejo ustrezno poskrbeti zase, samih v zaprtem parkiranem avtomobilu in v mrazu ne nosimo majhnih otrok daljši čas v nahrbtniku.

Zato izberite primerna oblačila, nosite kapo, šal rokavice in vodo-odporno obutev. Uživajte zadosti hrane in pijače.