Številni Slovenci, ki si želijo poiskati zaposlitev v Avstriji, kot največjo oviro na svoji poti navajajo neznane nemškega jezika. Nemščina je v zadnjem obdobju postala skorajda bolj uporabna od angleščine, vsaj na Štajerskem. Ocene o številu oseb, ki so se pripravljene učiti nemščine sicer ni možno natančno podati, a na Zavodu za zaposlovanje OE Maribor ugotavljajo, da so se nemščine pripravljene učiti predvsem tiste osebe, ki se odločijo za iskanje zaposlitve izven naših meja.

“Pogosto gre to za motivirane osebe, ki jim mobilnost ne predstavlja težav in ki nimajo zadržkov pri komunikaciji v tujem jeziku, tudi, če je že osvojeno znanje le osnovno. Pomembni so pogum, volja in pripravljenost na učenje.”

Pri brezposelnih tako beležijo večje zanimanje za učenje nemškega jezika, a ne toliko zaradi možnosti zaposlitve v Magni, ampak nasploh zaradi iskanja zaposlitve v Avstriji. “Znanja iz nemščine brezposelni pridobivajo na različne načine. Nekateri koristijo Središča samostojnega učenja, ali pa se jezika učijo kar doma preko interneta, saj le-ta zraven plačljivih programov ponuja tudi nekaj možnosti brezplačnega učenja,” še dodajajo.

Na voljo številni evropski projekti

Poleg tečajev, ki jih ponuja ZRSZ v okviru ukrepov Aktivne politike zaposlovanja, imajo iskalci zaposlitve, ki si iščejo zaposlitev v tujini oziroma imajo dobre možnosti zanjo, na voljo tudi projekte, ki jih je razvila Evropska komisija. Ti projekti oziroma mobilnostne sheme (Tvoja prva EURES zaposlitev, Ponovno aktivni z EURESom in Evropska solidarnostna enota) nudijo iskalcem zaposlitve v tujini različne vrste finančnih pomoči, med njimi tudi finančno pomoč za jezikovne tečaje. V letošnjem letu je opaziti porast vlog za jezikovne tečaje, saj je bilo vloženih že 21 vlog (več informacij na https://www.ess.gov.si/eures).

Če je potrebno, na Zavodu iskalcem zaposlitve tudi pomagajo pri pisanju prošenj v nemščini. “Načeloma pa se od kandidatov, ki si iščejo zaposlitev v tujini, pričakuje, da so sposobni sami napisati življenjepis in vlogo za zaposlitev. Kadar temu ni tako, pogosto prihaja do razhajanj med napisanim v življenjepisu in realnim stanjem znanja jezika. Pisanje življenjepisa v tujem jeziku je namreč samo po sebi že priprava na morebitni zaposlitveni razgovor. Posebnost pri avstrijskih delodajalcih je, da zelo pogosto kot kontakt navedejo telefonsko številko in na ta način že ob prvem stiku s potencialnim kandidatom preverijo nivo znanja jezika,” še pojasnjujejo.

Po podatkih, ki so jih prejeli nazadnje (julij 2017) s strani avstrijskega zavoda za zaposlovanje (AMS), je na tem območju sicer zaposlenih 12.406 Slovencev, od tega se jih 9.140 dnevno vrača domov, gre torej za t.i. obmejne delavce.