Mariborska tržnica že nekaj časa kazi podobo mesta Maribor. O potrebi fiksnega prekritja osrednje tržnice se govori že od leta 2011, trenutna rešitev pa so dežniki, ki so čedalje bolj umazani, kljub rednem vzdrževanju. Na Mestni občini Maribor so nam pred nekaj časa odgovorili, da sredstva za prekritje tržnice niso planirana v proračunu: »MO Maribor se zaveda, da osrednja tržnica potrebuje fiksno streho. V letošnjem letu sredstev za gradnjo strehe ni predvidenih saj je več projektov v mestu, ki so že tik pred začetkom izgradnje, primer vrtec Pekre.«
Rešitev za tržnico se tako išče že od 2011, prvič se je začelo premikati leta 2013, ko je Snaga sama želela izvesti natečaj, h kateremu so želeli povabiti študente arhitekture, vendar do realizacije projekta ni prišlo. Pogovarjali so se o natečaju študentov arhitekture in v letu 2014 o arhitekturnem natečaju pod vodstvom Društva arhitektov Maribor, kot pojasnijo na občini in dodajo: »Ker so v postopku priprave natečaja ugotovili, da niso pristojni za izvedbo, smo želeli projekt natečaja izvesti s pomočjo projektne pisarne MOM, vendar v proračunu ni bilo predvidenih sredstev za financiranje strehe, zato se projekta niso lotili.«
Poskus natečaja s študenti arhitekture padel v vodo
Natečaj s študenti, pa ni bil izveden zato,ker je bilo ugotovljeno, da v kolikor idejno rešitev pripravijo študenti, ti ne morejo pridobiti ustrezne dokumentacije, da bi se gradnja lahko dejansko pričela. To lahko pridobijo le podjetja, arhitekti, arhitekturni biroji z licenco. Zato je Snaga idejo o natečaju študentov opustila, saj bi izbira njihove rešitve otežila nadaljnje postopke do pričetka gradnje.
Ideje za prekritje tržnice je podjetje Snaga v letu 2012 prejela od arhitekturnega biroja, vendar samo enostavne renderje oz. enostavno izrisane 3D predloge, kako bi streha lahko izgledala.
Iz podjetja Expo Biro, ki je prekrila tudi tržnico v Radečah lani, so sporočili, da so se v preteklosti pogovarjali tudi o prekritju tržnice v Mariboru: »Glede tržnice v Mariboru smo se pogovarjali. Že v štartu smo ponujali rešitev, kot v projektu, ki pa potem ni bila izvedena. Kasneje smo dali tudi svoj predlog prekritja, vendar se o njem nismo z nikomer resno pogovarjali. Velik omejitveni faktor tukaj so omejitve Zavoda za varovanje kulturne dediščine.«
ZVKDS: Konstrukcija naj bo čim bolj lahkotna, transparentna …
Zavod za varovanje kulturne dediščine nam je natančno opisal kakšni so vsi pogoji za natečaj prekritja mariborske tržnice:
– Površina novega mobilnega nadkritja ne sme zavzemati celotne površine ploščadi tržnice. Na jugu sme segati do južnega roba hiše Koroška 21, oziroma do prehoda na Vojašniški trg.
– Odmik novega mobilnega nadkritja od mestnega obzidja in ploščadi na nivoju Vodnikovega trga mora biti vsaj enak obstoječemu ali večji (6 m oddaljenost od obzidja in ploščadi na Vodnikovem trgu).
– Višina mobilnega nadkritja ne sme presegati zgornjega roba ograje na zgornji ploščadi na nivoju Vodnikovega trga. Priporočljivo je, da je nižja.
– Streha mobilnega nadkritja mora biti členjena na nekaj segmentov. Enotna površina ni sprejemljiva zaradi negativnega vpliva na varovano podobo nepozidanega območja mestnega jarka in obzidja. Posamični segmenti strehe mobilnega nadkritja lahko sledijo naravnemu padcu terena proti Dravi.
– Celota – konstrukcija in nadkritje – naj bo čim bolj lahkotna, transparentna in po možnosti dnevno mobilna (zložljiva, snemljiva, pogrezljiva).
– Stranskega zapiranja (sten) mobilne konstrukcije naj ne bi bilo.
– S spomeniškovarstvenega vidika bi bilo zaradi zgoraj navedenih razlogov (varovanje odprtega prostora mestnega jarka in pogledov na linijo ohranjenega mestnega obzidja) najprimernejše oblikovanje manjših mobilnih funkcionalnih enot ali posamičnih stojnic z lastnim nadkritjem. V tem primeru izvedba mobilnega nadkritja ni potrebna, take enote pa so lahko razporejene po celotni ploščadi tržnice.
Pogoji jasni, občina vidi rešitev v podelitvi koncesije za 15-letno obdobje
Pogoji Zavoda za varovanje kulturne dediščine so tako jasni, kar priznavajo tudi na mariborski občini: »Robni pogoji Zavoda za varovanje kulturne dediščine so jasni, vendar v predlogu proračuna za letošnje leto sredstev za gradnjo strehe ni predvidenih. Mestna občina Maribor si prizadeva, da bi upravljanje tržnic rešili s podelitvijo koncesije za 15-letno obdobje, kot je predvideno v Odloku, saj bi s koncesionarjem skušali doseči obliko dogovora, po katerem bi problematiko fiksne strehe dokončno rešili.«