V okviru mednarodne akcije je tudi v Mariboru v organizaciji Potapljaškega društva Maribor (PDM) potekala tradicionalna, letos že 27. ekološka akcija Drava – ni nam vseeno 2019. Strugo reke Drave so namreč čistili še v Dravogradu, na Ptuju in v Varaždinu na Hrvaškem.

V reki 25 potapljačev

Vojo Eraković, vodja projekta, je za osrednji mariborski spletni medij Maribor24.si povedal, da so se potapljali na območju med Studenško brvjo in Vodnim stolpom. »Na tem območju se je potopilo 25 potapljačev, med katerimi jih največ iz našega društva, z močnima zasedbama pa so prišli tudi člani Potapljaškega društva Kamnica in enota poklicnih gasilcev iz Gasilske brigade Maribor,« je pojasnil Eraković.

Avtomobila jim tokrat ni uspelo izvleči

Kljub čiščenju najrazličnejših odpadkov iz korita reke Drave so se, sicer neuspešno lotili tudi dvigovanja odsluženega avtomobila, ki leži na globini 6 metrov na desni polovici Drave, nekoliko višje od Studenške brvi. »Četudi smo ga že prede časom locirali, nam ga tokrat spet ni uspelo izvleči. Je že preveč zamuljen, zato bomo očitno morali izpeljati samostojni projekt, da nam ga uspe odstraniti iz rečnega korita,« je pojasnil Eraković.

Odpadki posledica vandalizma ali kaznivega dejanja

Letošnji izplen ocenjuje kot klasičen, saj so našli oziroma izvlekli nekaj koles, otroških vozičkov in drugih manjših odpadkov. »Zagotovo bomo zbrali za nekaj kubičnih metrov odpadkov in keson, ki ga imamo zanje predvidenega, tudi napolnili,« je razložil Eraković in nadaljeval, da bi bil najbolj vesel, če v Dravi ne bi našli nobenega odpadka. »Vseeno se je treba zavedati, da je Maribor veliko mesto, ki ima številne prireditve, zato je nerealno pričakovati, da po enem letu ne bi našli nobenega odpadka. Dejstvo pa je, da so ti odpadki, ki jih izvlečemo, posledica nekega vandalizma ali kaznivega dejanja. Saj veste kako je, če je kakšna prireditev in fantje razposajeni, določene stvari pa neprivezane. In zato smo tukaj, da opozarjamo,« je poudaril Eraković in nadaljeval, da je vseeno pohvalno, kot ugotavljajo, da ljudje na tukajšnjo reko več ne gledajo kot na smetišče, kar je veljalo nekoč.

Temperatura vode med 8 in 10 stopinjami Celzija

O potapljanju v Dravi pravi, da je voda v spomladanskem času zelo mrzla in se bo šele pričela ogrevati. Temperatura se giblje med 8 in 10 stopinjami Celzija. »Tudi vidljivost je slabša od tiste pozimi, ko je najboljša. Zdaj znaša približno od pol metra do enega,« je dejal sogovornik in dodal, da jim vidljivost sicer ni povzročala težav, saj potapljači ne delajo vizualno, ampak na manjšem območju zgolj na optip. »Pomembna je komunikacija. Vsaka ekipa ima zato kopenskega spremljevalca, na katerega se lahko vselej obrne. Denimo v primeru, če je treba izvleči kakšen večji kos, medtem ko manjše potapljači odlagali na brežino, kjer so jih naložili na prikolico,« je povedal Eraković. Za odvoz nabranih odpadkov pa bo poskrbelo podjetje Snaga.

Tudi ekološko čistilni pohod

Istočasno je v sodelovanju s Turističnim društvom Maribor potekal še ekološko čistilni pohod od Mariborskega otoka do Vinoteke na Lentu, kjer so skupine udeležencev med pešačenjem pobirale smeti na nabrežju Drave.