Okužba s HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, ki se prenaša z neposrednim stikom kože ali sluznice med spolnimi odnosi ter drugimi intimnimi stiki. S HPV virusi se vsaj enkrat v življenju okuži večina spolno aktivnih žensk in moških, ki pa nimajo nobenih težav in nevede širijo okužbo.

V nasprotju s prepričanjem se lahko z virusom HPV okužijo tudi moški, a cepljenje zanje je trenutno še samoplačniško, zdravstvena stroka pa si prizadeva, da bo kmalu brezplačno.

»HPV ne izbira, ti lahko.«

Ko se posameznik okuži s HPV, tega običajno sploh ne ve, saj okužba poteka brez bolezenskih znakov. Do 10 odstotkov okuženih doletijo kožne in genitalne bradavice, okužba z rakotvornimi genotipi pa lahko vodi do predrakavih ali rakavih sprememb, ki jih zaznamo šele čez čas.

Zamudnice, torej dekleta, ki proti HPV niso bila cepljena v 6. razredu in so bile v rojene v letu 1998 ali mlajše, se lahko po predhodnem dogovoru brezplačno cepijo z izbranim šolskim ali osebnim zdravnikom.

»Za vaše zdravje gre! Cepite se.«

A okužbo s HPV je mogoče preprečiti, kar potrjujejo številne raziskave – najučinkovitejša načina preprečevanja sta tako cepljenje ter varna in odgovorna spolnost. Brezplačno cepljenje proti HPV, ki sicer potrebuje soglasje staršev, je zato že več let vključeno v redni program cepljenja deklet v 6. razredu osnovne šole. Vendar se lahko dekleta, ki niso bila cepljena v svojem 6. razredu in so rojena leta 1998 ali so mlajša, takoimenovane zamudnice, po predhodnem dogovoru z osebnim ali šolskim zdravnikom prav tako cepijo.

Cepivo je varno, zatrjujejo strokovnjaki in pojasnijo, da so možni neželeni učinki le lokalna bolečina, pojav vročine ali slabosti, dolgoročnih učinkov pa ni.

Pomembna pa je tudi zdrava, varna in odgovorna spolnost, ki se nanaša na manj spolnih partnerjev ter uporabo kondoma, ki ščiti pred mnogimi spolno prenosljivimi okužbami.

Zdravniki v Mariboru o HPV

Pomen cepljenja ter možnosti za cepljenje pri nas so osvetlili tudi na konferenci v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca, kjer so vsak svoje področje predstavili  prim. doc. dr. Jernej Završnik, dr. med., spec. ped., direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, Mojca Miholič, dr. med, spec. druž. med., ZD za študente Univerze v Ljubljani, Špela Žnidaršič-Reljič, dr. med., spec. ped., Ambulanta za šolske otroke in mladino ZP Tabor, ZD Maribor, dr. Nejc Kozar, dr. med., iz Klinike za ginekologijo in perinatologijo, UKC Maribor ter Luka Ternar, predstavnik študentov medicine, ki bdi tudi nad projektoma Vakcinet ter Ljubezen in spolnost.

Okuži se več kot polovica

»Skozi spolno življenje posameznika se dejansko več kot polovica aktivih oseb v življenju vsaj enkrat okuži z enim ali dvema podtipoma HPV-ja. Na srečo pa naš imunski sistem tovrstne okužbe obvlada in ne pomeni, da bo vsak obolel ali imel raka na materničnem vratu ali na danki. Vsaj v 80 procentih naše telo virus očisti, če pa okužba traja dlje časa in če smo okuženi z visoko rizičnim tipom, imamo pa v majhnih procentih večjo verjetnost, da bomo oboleli za rakom materničnega vratu, danke ali pa za nizko rizičnimi bradavicami in papilomi,« je okužbe s HPV razložila Mojca Miholič.

Slovenija proti HPV

Poudarili so, da zdravniki že več časa individualno nagovarjajo zamudnice, pa tudi starše deklic k cepljenju, tovrsten pristop pa že kaže rezultate, saj se Maribor uvršča med najbolj precepljene dele Slovenije. Prav tako se na temo okužb s HPV ter cepljenja organizirajo tudi predavanja in delavnice, med pomembnimi organizacijami, ki širijo znanje o HPV pa je tudi Gud vajb.

Pristopi naj tudi politika

Je pa predvsem prim. doc. dr. Jernej Završnik, dr. med., direktor ZD Adolfa Drolca, poudaril, da je vsaka novost v slovenskem zdravstvu, med temi tudi cepljenje proti HPV tako za deklice kot dečke, delno politično vprašanje. To kažejo tudi občine, v katerih je bilo cepljenje financirano s strani občine in imajo v povprečju 85-odstotno precepljenost, medtem je številka v Mariboru, kjer občinske pomoči ni, več kot 20 odstotkov nižja.