Agencija za civilno letalstvo je v sredo v Sloveniji registrirani družbi VLM Airlines, ki je preko družbe SHS Aviation v nizozemsko-kanadski lasti, izdala AOC licenco za prevoz potnikov in tovora, je razvidno iz registra na spletni strani agencije. Za nizozemsko spletno stran Travel Magazine je to potrdil tudi prvi mož družbe Harm Jan Prins.

Prejeli licenco za floto šestih fokkerjev 50

Omenjena letalska družba se je doslej večkrat omenjala kot tista, ki bo Maribor povezala s floto šestih fokkerjev 50, za katera so zdaj prejeli licenco. Kot so danes sporočili iz družbe VLM Airlines, kmalu pričakujejo še licenco v Belgiji.

Ob tem so napovedali, da bodo z letenjem na rednih linijah iz Maribora začeli še letos, vse načrte o tem, s koliko letali, katere linije načrtujejo in kakšen bo vozni red na njih, pa bodo prav tako sporočili pozneje. Ker želita SHS Aviation in VLM Airlines svoje letalske aktivnosti združiti pod skupnim imenom VLM Airlines, so za licenci zaprosili v obeh državah.

“V Belgiji smo za licenco zaprosili že septembra lani, a je do zdaj nismo uspeli prejeti,” je dejal Prins, ki upa, da dejstvo, da so dovoljenje že prejeli v eni od držav članic EU, lahko pospeši postopke tudi v Belgiji.

Mariborsko letališče je nedavno v dolgoročni najem dobila družba Aerodrom Maribor, ki jo je Delavska hranilnica prodala družbi SHS Aviaton. Direktor te družbe Pang Siu Yin je marca ob podpisu pogodbe z ministrstvom za infrastrukturo napovedal 11 linij, med njimi osem evropskih ter kar tri s Kitajsko.

Napovedi za letos: Berlin, London, Barcelona, Beograd …

Pang je takrat celo napovedal, da nameravajo v razvoj letališča vložiti vsaj 300 milijonov evrov, zgraditi nove terminale, hotele, trgovski center. Poleg razvoja potniškega in tovornega prometa, kjer se želijo do leta 2028 ustaviti pri dveh milijonih potnikov in 160.000 tonah pretovora letno, načrtujejo vzpostavitev simulacijskega in servisnega centra, v povezavi z načrti Maribora glede krožnega gospodarstva pa tudi center za razgradnjo letal.

Že za letos je napovedal vzpostavitev linij z Londonom, Berlinom, Hamburgom, Barcelono, Zürichom, Beogradom, Splitom in Podgorico na eni ter kitajskimi mesti Xian, Chongqing in Nanchang na drugi strani. Kitajci, ki so napovedali celo nakup šestih letal A320 in 15 letal A330, te nameravajo registrirati v Sloveniji, so zagon prometa napovedali že kmalu po pridobitvi licence.

STA