V prejšnjem tednu potrjenem državnem proračunu za prihodnji dve leti se je povečala tudi povprečnina za občine. Ta je po novem za leti 2021 in 2022 določena v višini 628,20 evra na prebivalca.

Znesek povprečnine je po veljavni metodologiji enak štiriletnemu povprečju odhodkov občin, ki tudi sicer služi kot izhodišče za določitev povprečnine. Dogovor o povprečnini med vlado in združenji občin je bil v 15 letih, odkar velja ta zakonska rešitev, dosežen samo štirikrat. Znesek povprečnine je določen znotraj okvira proračuna za leto 2021, katerega meje določa fiskalno pravilo.

Vlada je povprečnino za letos že povišala

Kljub epidemiji je Vlada Republike Slovenije spoštovala koalicijsko zavezo in že aprila letos predlagala dvig povprečnine za letošnje leto za skoraj 35 evrov: s prvotno določenih 589,11 evra na 623,96 evra. Za leto 2021 pa se obeta dvig še za dobre 4 evre, to je na 628,20 evra. Skupno se bo povprečnina glede na lani določen znesek povečala  za 40 evrov za prihodnje leto.

Franc Breznik: Verjamem, da bomo skupaj z župani v naslednjih dveh letih s tem dodatnim denarjem realizirali številne projekte v Slovenskih goricah

Slovenjegoriški poslanec Franc Breznik je ob potrditvi višje povprečnine na Facebooku objavil, da je z njim naporen teden, v katerem so sprejeli proračune za 2021 in 2022. “ Glede na sprejeto povprečnino prejšnje vlade za leto 2021 (588,30 €) ta vlada v Proračunu RS za leto 2021 povprečnino zvišuje na 628, 20 €.  Verjamem, da bomo skupaj z župani v naslednjih 2 letih s tem dodatnim denarjem realizirali številne projekte v Slovenskih goricah. Kot velik zagovornik dviga povprečnin od samega začetka te vlade, z veseljem objavljam zneske za naše Občine”.

Objavil/a Franc Breznik dne Petek, 20. november 2020

 

V pogajanjih za povprečnino je sodelovala tudi Skupnost občin Slovenije

V zvezi s pogajanji za povprečnino je Skupnost občin Slovenije bila vseskozi zelo aktivna. Tako je oblikovala pripombe na izračun povprečnih stroškov za leti 2021 in 2022, z omenjeno tematiko pa se je ukvarjalo tudi Predsedstvo SOS, ki je v imenu občin članic pristojne na državni ravni pozvalo k dodelitvi višjega deleža dodatnih sredstev za sofinanciranje investicij v lokalno javno infrastrukturo in investicij posebnega pomena iz državnega proračuna.

30. 9. 2020 je predsednik Skupnosti občin Slovenije Peter Misja, skupaj s predsednikoma drugih dveh asociacij občin, podpisal Dogovor o višini povprečnine za leti 2021 in 2022, ki določa povprečnino v letih 2021 in 2022 v višini 628,20 EUR.

Sklep predsedstva SOS je ministru Boštjanu Koritniku posredoval predsednik Skupnosti občin Slovenje Peter Misja. Dogovor med njima je vseboval zavezo, da minister pri Vladi RS preveri možnost sofinanciranja investicij v višini 6% primerne porabe ter skrajšanje prehodnega obdobja, povečanje fleksibilnosti, namenskosti in poenostavitve uporabe tega vira.
Nato je na podlagi usklajevanj 30. 9. 2020 predsednik Skupnosti občin Slovenije Peter Misja, skupaj s predsednikoma drugih dveh asociacij občin, podpisal Dogovor o višini povprečnine za leti 2021 in 2022, ki določa povprečnino v letih 2021 in 2022 v višini 628,20 EUR.

Potrjeni tudi amandmaji na Zakon o finančni razbremenitvi občin

Državni zbor je 20. 11. 2020 na 48. izredni seji potrdil amandmaje na Zakon o finančni razbremenitvi občin. Poslanke in poslanci bodo o predlogu zakona odločali na naslednji seji. Na nujnost sprejetja takšnega zakona so, kot so zapisali v  Skupnosti občin Slovenije,  župani občin članic opozarjali že od leta 2015 in pri oblikovanju njegove vsebine z vztrajnim opozarjanjem na prenesene naloge brez finančnega kritja, sistemske anomalije in nesmiselne administrativne obremenitve vseskozi delovali proaktivno. Dodajajo, da je tudi minister Boštjan Koritnik  v svojem nagovoru poslancem in poslankam izpostavil, da se zahvaljuje »županjam in županom, ki so se tako izkazali v tej epidemiji, s katerimi smo tako konstruktivno iskali rešitve«.

Zakon o finančni razbremenitvi občin bo občinam znižal stroške delovanja, ob tem pa bo na državno raven prenesel naloge, ki po temeljnem principu delitve pristojnosti med občinami in državo, sodijo na državno raven.

Kako bo zakon finančno razbremenil lokalne skupnosti?

Zakon ureja plačilo zdravstvenega zavarovanja brezposelnim iz državnega proračuna, kar zmanjša stroške občin za 19 milijonov in pol – na nujnost spremembe je Skupnost občin Slovenije opozarjala celih 16 let. Določba velja za nove zavarovance, medtem ko bo obveznost kritja prispevka za upravičence pred uveljavitvijo zakona še vedno krila občina.

Prav tako se na državo prenaša financiranje družinskega pomočnika, kar zmanjša stroške za 7,9 milijona evrov.

Skupnost občin Slovenije je že vse od leta 2005 opozarjala na problematično zakonsko ureditev, ki dejavnost mrliško pregledne službe opredeljuje kot javno službo v občinski pristojnosti – tudi to breme se z zakonom prenaša na državo in bo občine finančno razbremenilo v višini treh milijonov evrov.

Izdelava potrdil o namenski rabi zemljišč bo tudi za notarje plačljiva, s tem bodo višji prihodki občin za četrt milijona evrov.

Občina bo odslej lahko sprejela večletne programe izobraževanja odraslih, kar je administrativna razbremenitev.

Zakon o finančni razbremenitvi občin bo občinam znižal stroške delovanja, ob tem pa bo na državno raven prenesel naloge, ki po temeljnem principu delitve pristojnosti med občinami in državo, sodijo na državno raven.

V Skupnosti občin Slovenije izpostavljajo naslednje rešitve:

  • sofinanciranje občin z romskim prebivalstvom (6,05 milijona evrov v štirih letih)
  • poenostavitev kratkoročnega zadolževanja občin z vključitvijo v enotni zakladniški račun (administrativna razbremenitev)
  • določitev sredstev za uravnoteženje razvitosti občin v višini 6 % primerne porabe (v letu 2021 25,9 milijona evrov)
  • sredstva za subvencioniranje prosilcev za dodelitev neprofitnega najemnega stanovanja zagotavlja državni proračun – sredstva bo založila občina, ki bo na zahtevo občinskih organov iz državnega proračuna dobila povrnjena sredstva (zmanjšanje stroškov za 5,5 milijona evrov)
  • poveča se sofinanciranje za skupne občinske uprave za 5% za vsako nalogo, ki jo opravlja za občino in odpravlja omejitev, da mora skupna občinska uprava to nalogo opravljati za vse vključene občine
  • država zagotovi zavarovanje oseb, opreme, vozil in objektov, nezgodno zavarovanje, zavarovanje odgovornosti, pravne zaščite, poškodb pri delu za operativne gasilce (1,9 milijona evrov)

 

Skupni finančni učinki Zakona o finančni razbremenitvi občin  in amandmajev bodo letno znašali okoli 71 milijonov evrov. O tem, kaj konkretno omenjeni zakon prinaša Mestni občini Maribor, pa lahko preberete v prispevku DNEVNA: Kaj bi zakon o finančni razbremenitvi občin prinesel mariborski občini?