Navijači Maribora so že od svojih začetkov veljali za najbolj temperamentne in samozavestne. V medijih so se začeli pojavljati že v 60. letih prejšnjega stoletja. Dogajanje v Ljudskem vrtu in na gostovanjih je bilo že tedaj pestro, kljub temu, da je bilo navijanje takrat malce drugačno, kot danes. Zastave so si navijači šivali sami ali pa so jih sešili v raznih šiviljskih delavnicah, bakle si bile takrat papirnate. Imena »Viole« v tistem času še niso imeli.
Rojstvo Viol
Marsikdo ne ve, da je bilo prvotno ime mariborske navijaške skupine Marinci. Prva tekma na kateri so se navijači pojavili organizirano je bila 2. avgusta 1989, mariborski nogometaši so se tega dne pomerili proti Spartaku iz Subotice. Marinci so bili predvsem štirinajstletni dečki, bilo jih je okoli 40. Ime so si spremenili na zadnji tekmi medrepubliške lige, pred osamosvojitvijo Slovenije, in postali VIOLE MARIBOR.
Število članov je začelo iz leta v leto rasti in postajali so prava ultras skupina. Doma so si izdelovali dimne bombe, bakle pa so si priskrbeli v Italiji. Kar hitro se je začela tudi dobra organizacija s članskimi izkaznicami, šali, transparenti in zastavami.
Navijaški incidenti Viole spremljajo že od začetkov
Incidenti na tribunah so se začeli že v prvih letih, beležijo jih predvsem iz derbijev, tekem proti Elanu iz Novega mesta in tudi na tekmah s Celjem. Na evropskem navijaškem zemljevidu so Viole prvič bile opažene v Madridu, na tekmi proti Atleticu. Tedaj je eden izmed članov vdrl na igrišče, zapletli pa so se tudi v incident s policijo.
Po prvih večjih evropskih gostovanjih so začele nastajati tudi prve podskupine: Viole Apače, Viole Alco United, Kurve Center, pubeci iz Ruš in Šentilja in Viole Girls.
Prevlada na slovenski navijaški sceni
Že v 90. letih so Viole postale najbolj opazna slovenska navijaška skupina, ki je imela najbolj udarne koreografije in bakljade.
V začetku nove ere, po letu 2000, se je skupini pridružilo veliko posameznikov iz primestja – iz Ptuja, Slovenskih Konjic in Dravskega dvora. Pridobili so tudi veliko mlajših članov, ki so si nadeli ime Nova Garda.
Odmevna sezona Viol je bila 2006/07, ko je dan pred povratno tekmo proti beograjskemu Partizanu nekaj članov navijaške skupine naletelo na snemalno ekipo in varnostnike srbskega kluba, ki so izobesili svoja obeležja na tribuni Ljudskega vrta. Zgodil se je precej odmeven incident, zaradi katerega je bilo pet Viol obsojenih na večmesečne zaporne kazni.
Prav tako se gotovo spominjate izgreda po tekmi s Sevillo v letu 2014, ko so Viole na avtocestnem postajališču Tepanje napadle španske navijače.
Ob jubileju svojega delovanja so Viole popolnoma prenovile svojo spletno stran, prav tako pa so nase opozorile z mnogimi akcijami. Ena od teh je tudi lepšanje zidov v mestu, ki jih krasijo s klubskimi simboli in s simboli mesta. O tem bomo v prihodnjih dneh še podrobneje poročali.
Letošnje slavje je podprla tudi mariborska občina, od koder so nam sporočili, da bodo na vseh mostovih v mestu plapolale zastave navijaške skupine, podprli so tudi veliko bakljado. S prižganimi baklami bodo Viole obhodile mesto. Dogodek je bil sicer napovedan za danes, ob 19. uri pri južni tribuni Ljudskega vrta, a je zaradi slabega vremena odpovedan.
Kakšna so pravila med navijači?
Na Južni tribuni stadiona veljajo določena pravila obnašanja, ki so jih navijači zapisali na svoji spletni strani in lahko veljajo kot priročnik.
Navijati in peti je potrebno vseh 90 minut tekme in pri tem upoštevati vodjo navijanje. Pesmi ne smeti začeti sami. Vodje morate upoštevati tudi pri izvedbi koreografije, v kolikor pa na tekmi v roke dobite zastavo, z njo mahajte, kolikor dolgo lahko. Če želite izdelati svoj transparent mora za njim stati skupina od 5 do 10 ljudi, ki je pripravljena transparent čuvati. Ko pridete na tekmo imejte na sebi obvezno navijaški rekvizit lahko je to šal, kapa, majica, mikica ali dres. Če boste prišli na tekmo z navijaškim rekvizitom drugega kluba, vam bo odvzet.
Na svoji spletni strani so zapisali še to:
“Da bi nekdo za sebe rekel, da je Viola, če pride na nekaj domačih tekem ni dovolj, vključite se v samo delo skupine in pomagajte ostalim članom. Vprašajte, če je potrebna kakšna pomoč pri pripravi koreografije, obešanju transparentov ipd. Določene stvari, ki se dogajajo na tekmah obdržite zase in ne govorite o tem drugim, ker lahko vsaka pa še tako mala informacija pomaga policiji. Družite se z ostalimi navijači pred, med in po tekmi, ker to je pravi čar navijaštva. Vsak naj stori kar je v njegovi moči, da bi bila naša skupina v prihodnosti še močnejša in boljša, kot je v tem trenutku.”