Vandali v Mariboru redno uničujejo posode za smeti, zato smo vprašali Snago, kako se s tem soočajo: “Zabojnike naročamo sukcesivno, skladno s potrebami, ker gre za naročilo, ki na letnem nivoju preseže 20.000 evrov, pa izvedemo javno naročilo. V letošnjem letu smo dobili dobavljenih do tega trenutka 250 posod za mešane komunalne odpadke in 250 posod za biološke odpadke, posode za embalažo, papir in steklo pa pričakujemo v nadaljevanju leta. Zabojnikov ne obnavljamo, če je posoda poškodovana, gre običajno za takšne poškodbe, pri katerih obnova ni mogoča (počena posoda, odlomljen pokrov posode …).”
Postavljenih imajo 999 lokacij ekoloških otokov
Po Mariboru imajo sicer postavljenih 999 lokacij ekoloških otokov, na katerih občani ločeno zbirajo odpadno embalažo, odpadni papir in odpadno steklo: “Na vsakem ekološkem otoku je postavljena praviloma po ena posoda za papir, ena za embalažo in ena za steklo. V zadnjem letu smo zaradi porasta količin odpadne embalaže na ekološke otoke, kjer je to z vidika varnosti omogočeno, namestili dodatno posodo za embalažo, prav tako smo v Mariboru povečali frekvenco odvoza odpadne embalaže iz ekoloških otokov na dvakrat tedensko (prej smo jo odvažali enkrat na teden).”
Vandalizem iz leta v leto narašča
Večkrat je opaziti, da se na posode spravijo vandali, pogosto kakšen zabojnik kakšen zgori: “Naše posode so tarča vandalov ob večjih prireditvah v Mariboru – npr. nogometne tekme. Obžalujemo, da se vandali spravljajo prav na posode z odpadki, saj s tem v okolju naredijo veliko škode. Če posodo prevržejo, se ta običajno poškoduje in jo je potrebno zamenjati, ob tem pa se raztresejo tudi odpadki, ki so v posodi. Predvsem v vetrovnem vremenu odpadno embalažo, ki je zelo lahka, raznosi po vsej soseski, zato je kolateralna škoda (stroški čiščenja okolice) še toliko večja. Prav tako se pogosto sprašujemo, kaj ima posameznik od tega, da uniči posodo za odpadke, saj s tem kazi podobo svojega mesta. Žal pa se vandalizem ne zmanjšuje, praktično iz leta v leto zaznavamo več škodnih primerov.”