Sprostitev napredovanj zaposlenih v javnem sektorju vpliva tudi na previdno planiranje investicij. V  mariborskem zdravstvenem domu letos previdni.

Dokončanje ene in začetek druge investicije

Stroški dela v zdravstvenem domu  dr. Adolfa Drolca naj bi se letos povečali za 5%, na slabih 28 milijonov evrov, kar je znaten delež v strukturi prihodkov, ki naj bi znašali nekaj več kot 36 milijonov evrov. »Zato smo pri izbiri prednostnih investicijskih načrtov morali postopati zelo racionalno,« je v finančnem načrtu za letošnje leto zapisal direktor zavoda Jernej Završnik.

Pri načrtovanju investicij so tako zelo previdni in ocenjujejo, da bodo letos končali investicijo v novo centralno sterilizacijo in pralnico perila, vredno slab milijon evrov ter pričeli s prenovo dela pritličja za potrebe okulistike. Zdravstveni dom ima za okulistično specialistično dejavnost za odraslo populacijo najete prostore v Lavričevi ulici, kar ima za posledico velik strošek plačevanja najemnine.

Ena izmed okulističnih specialističnih ambulant za odraslo populacijo pa »gostuje« v prostorih OE Varstva otrok in mladine na Vošnjakovi ulici. Strateški cilj zavoda je, da okulistično specialistično dejavnost združimo na eno lokacijo in sicer v bivše prostore fiziatrije v pritličju Sodne ulice. »Po preselitvi okulistične ambulante iz Vošnjakove ulice pa se bodo sprostili prostori, ki jih je potrebno po preureditvi nameniti Službi za otroško in mladostniško psihiatrijo, ki se trenutno srečuje s težko prostorsko stisko,« pravi v zdravstvenem domu.

Prioritetna projekta zdravstveni postaji na Teznu in v Jezdarski ulici

Ena izmed prednostnih investicij ostajajo novi prostori za Zdravstveno postajo Tezno: zaradi dotrajanih prostorov bo nujna nadomestna gradnja. »Predvidena je nadomestna gradnja, saj adaptacija tega objekta zaradi dotrajanosti ni več možna. Nadomestna gradnja na novi lokaciji je ocenjena na približno 5 milijonov EUR,« računajo v zdravstvenem domu. Medtem se na mariborski občini zavzemajo, da bi prostorsko stisko rešili v okviru javno-zasebnega partnerstva, so pa v letošnjem proračunu projektu namenili 100.000 evrov.

V enaki situaciji so tudi prostori na Jezdarski, nadomestna gradnja tam pa je ocenjena na 4,5 milijona evrov. »Prostori v Jezdarski že dolgo ne ustrezajo več namenu, za katerega je bila zdravstvena postaja zgrajena. Njene prostore in inštalacije ter ostalo je že tako zelo načel zob časa, da poleg nezadovoljstva obiskovalcev in zaposlenih, tamkajšnje prostorske razmere načenjajo potrpežljivost inšpekcijskih služb. Glede na to, da je objekt dotrajan in ne izpolnjuje niti minimalnih higienskih norm, je praktično nemogoča adaptacija objekta, zato je predlog našega zavoda, da se pristopi k nadomestni gradnji prostorov,« še pravijo v zdravstvenem domu.