Medicinski pripomočki, kot so srčno-žilne opornice, kolčne proteze, srčni spodbujevalniki itd., se po državi plačujejo po različnih cenah in kupujejo prek posredniških podjetij. Razlike v cenah teh pripomočkov so v primerjavi s tujino, denimo s Finsko, velike, so med drugim razkrili v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija.
Prihranili bi lahko 481.000 evrov
Po njihovih podatkih v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor kupujejo skoraj štirikrat dražje srčno-žilne opornice kot v Ljubljani. Če bi jih nakupili po najnižjih cenah v Sloveniji, bi v prihranili 481.000 evrov. Če bi na primer bolnišnice vseh 6245 srčno-žilnih opornic lani kupile po najnižji ceni, bi prihranile 810.000 evrov.
Za nakupom po besedah direktorja UKB Maribor stala stroka
Direktor UKC Maribor Janez Lavre je priznal, da je podpisal pogodbo o nakupu določenih srčno-žilnih opornic, ki naj bi bile slabše in dražje. Za takšnim nakupom je po njegovih besedah stala stroka. Ob tem je napovedal revizijo postopka nakupa opornic, v skrajnem primeru ga bodo razveljavili in ponovili javni razpis.
V Fidesu presunjeni
V zdravniškem sindikatu Fides navajajo, da so jih ugotovitve o sistemski korupciji pri nabavi medicinskih pripomočkov, ki so jih v četrtek objavili v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija, presunile. Od vlade, ministrice za zdravje, predvsem pa od organov pregona zato zahtevajo in terjajo, da prednostno raziščejo te koruptivne prakse.
Zakaj prihaja do korupcije?
“Presenečeni smo in obžalujemo, da so šele novinarji raziskali in odkrili nekaj, česar država s pristojnimi organi očitno ni sposobna. Skupaj z vodstvi zdravstvenih zavodov se je izkazala za popolnoma nesposobno in neučinkovito v boju proti korupciji,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot ugotavljajo, je madež koruptivnih praks padel na celotno zdravstvo, kar je po njihovem mnenju nesprejemljivo. “S takim bremenom, kot ga je razkrila oddaja Tarča, zdravstveni sistem ne more delovati. Zdravniki in vsi zdravstveni delavci ne moremo in ne želimo biti več dežurni krivci za vse družbene težave,” so zapisali.
Cene po državi se popolnoma razlikujejo
V oddaji Tarča so v četrtek med drugim poročali, da se medicinski pripomočki, kot so srčno-žilne opornice, kolčne proteze, srčni spodbujevalniki itd., po državi plačujejo po različnih cenah in kupujejo prek posredniških podjetij. Razlike v cenah teh pripomočkov so v primerjavi s tujino, denimo s Finsko, velike.
Ministrica sklicala sestanek
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po objavi podatkov o nabavi medicinsko-tehničnih pripomočkov po bolnišnicah za četrtek sklicala sestanek z vsemi direktorji. Svete zdravstvenih zavodov pa bo pozvala, naj za primere, ki so bili objavljeni v oddaji, od vodstev zahtevajo dokumentacijo in pojasnila.
Odgovornost zavodov da bdijo nad cenami
Poudarila je, da je odgovornost vseh vodstev javnih zdravstvenih zavodov, da bdijo nad naročili in cenami. Prav tako morajo tudi v drugih zdravstvenih zavodih povprašati, kakšne cene dosegajo pri nakupu materialov.
Svojo vlogo morajo pa odigrati tudi sveti zavodov, ki so nadzorni organ. Tako bo pozvala vse svete zavodov, naj “konkretno za te primere zahtevajo dokumentacijo in pojasnila”. Ministrica priznava, da bi sveti zavodov morali bolj proaktivno delovati.
Korupcijo lahko prijavi tudi sama
Sicer pa Kolar Celarčeva poziva vse, ki vedo za kakšna koruptivna dejanja, naj to v skladu z zakonodajo prijavijo. Lahko pa se obrnejo tudi nanjo, ki bo zadevo prijavila.
STA