Na Oddelku za ortopedijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor izvajajo endoprotetične posege s po meri narejenimi medicinskimi pripomočki. Medicinski pripomočki so dveh tipov. Prvi tip je acetabularni vsadek, drugi tip pa so resekcijska vodila in študijski modeli kosti točno določenega pacienta. Vsi po meri narejeni medicinski pripomočki so izdelani s tehnologijo 3D tiskanja. Predstojnik Oddelka za ortopedijo Andrej Moličnik, dr. med. spec. ortop., ki že od leta 2012 izvaja operacije po meri bolnika, se je sprva želel povezati s podjetji iz tujine, nato pa ugodnejšo ponudbo našel v lokalnem okolju. Povezal se je s Fakulteto za strojništvo, Univerze v Mariboru. Natančneje, z Laboratorijem za dodajalno izdelavo, ki pod vodstvom prof. dr. Igorja Drstvenška že vrsto let uspešno izdeluje lobanjske vsadke za Oddelek nevrokirurgije, Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
3D kolčne vsadke je doslej prejelo 10 ljudi
Pri sami endoprotetični metodi po meri bolnika, je potrebno poudariti, da je primerna le za paciente z veliko kostno izgubo. Ta predstavlja kirurgu velik izziv zagotovitve stabilnosti novo vstavljene endoproteze. Takšnih primerov je bilo v zadnjih štirih letih le 10. Tako je pogosta napačna predpostavka laikov, da bi ta metoda lahko zamenjala konvencionalne postopke prve vstavitve ali zamenjave kolčnih endoprotez.
“Konfekcijske proteze, ki jih vgrajujemo rutinsko, so kot čevlji v trgovini: Če gre za dobro firmo, ki jih izdeluje, so dobri tudi čevlji, pri katerih se izbere ustrezna številka,” je za naš portal dejal dr. Moličnik. “Pri določenih stopalih pa konfekcijske “obutve” ne moremo uporabiti, potrebno je obuvalo, delano po meri. Enako je tudi pri kolčnih vsadkih,” še nadaljuje. “To so tisti najtežji primeri, ki jih srečujemo v protetiki. Gre za najzahtevnejše operacije, pri katerih se sprašujemo, če se sploh še da kaj narediti ali pa bo pacient ostal na vozičku.”
Vsadek po meri pacienta
V takšnih primerih dodajalna tehnologija omogoča, da natisnejo vsadek takšne oblike, da se bo prilegal le točno določenemu pacientu. Največkrat je potreba po izdelavi vsadka po meri pacienta pri ljudeh, ki so jim že vstavili konvencionalne endoproteze in so z njimi živeli več let, a so se razmajale ali poškodovale, ob tem pa povzročile velik kostni defekt, posledično nestabilnost sklepa ter spremenjeno anatomijo. Gre torej za velik kirurški izziv, saj mora kirurg ne le zamenjati endoprotezo, ampak pred tem nadomestiti izgubljeno kost in zagotoviti primerno mesto za pritrditev nove endoproteze, da bo le-ta zagotovila stabilnost pri vsakodnevni obremenitvi sklepa.
Metoda temelji na računalniški tomografiji (CT) prizadetega dela pacienta. Zajeti podatki, tako pred-operativno omogočajo vpogled v 3D problematiko posameznega dela pacienta. V virtualnem prostoru se določi obsežnost defekta in zmodelira vsadek po meri pacienta.
3D tiskanje nadgradnja CNC tehnologije
V preteklosti so vsadke izdelovali s CNC tehnologijo. Razvoj tehnologij je omogočil, da lahko danes natisnejo endoprotezo, kar prinese veliko prednosti. Ena takšnih je porozna zunanja površina, ki omogoča večjo stabilnost in boljše vraščanje. Tuje podjetje iz Belgije je vsadke s porozno strukturo izdelane z dodajalno tehnologijo začelo prodajati že pred tremi leti. Cena enega vsadka je približno 15.000 evrov. Naročilo le-tega pa poteka izključno preko elektronske pošte. Boljšo rešitev je tako dr. Moličnik najdel v lokalnem znanju in izkušnjah na področju 3D tiska v medicini, kot pojasnjuje dr. Moličnik. “Ne le da so bili cenovno ugodnejši, tudi rešitev, ki so jo ponujali, je bila boljša: s 3D tiskalniki nismo natisnili le vsadka, ampak tudi vodila in pripomočke za konvencionalen inštrumentarij, s katerimi operiramo,” pojasnjuje.
Metodo razvili v sklopu doktorske disertacije
Po meri narejen vsadek je precej drag endoprotetični element, ki je tudi v tujini še v razvoju. V sodelovanju s Strojno fakulteto pa nismo le vstavili vsadka po meri bolnika, ampak smo klinično testirali metodo, ki smo jo razvili v sklopu desetih pacientov. Metoda zajema 3D pred-operativno načrtovanje, acetabularni vsadek, resekcijska vodila in študijske modele kosti točno določenega pacienta. Ti so pripomogli k boljši predstavi o razsežnostih nastalega defekta, omogočili so tako imenovano pred-operativno “operacijo na suho” in ugodnejšo določitev načrtovanih parametrov.
“Metodo po meri narejenih medicinskih pripomočkov smo razvili v sklopu doktorske disertacije Urške Kostevšek, s Fakultete za strojništvo, Univerze v Mariboru, klinično pa jo preizkušamo na Oddelku za ortopedijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor,” je bil jasen dr. Moličnik.
Izsledke klinične študije bodo kmalu predstavili strokovni javnosti
Interesa iz tujine sicer še ni, saj svojih rezultatov še niso publicirali v strokovni literaturi, se pa v tem trenutku pripravlja strokovni članek, ki zajema delo na 10 pacientih, ki so že prejeli operacijo. Prav tako se je doktor Moličnik pred tednom dni mudil v tujini na mednarodnem ortopedskem travmatološkem srečanju, kjer je sicer delno predstavil rezultate metode po meri narejenih medicinskih pripomočkov.
“Mi nismo unikatni, mi zgolj z lastnim znanjem in lastnimi kapacitetami iščemo rešitve izzivov, ki se pojavljajo tudi drugje, a s to razliko, da to delo opravljamo cenejše kot ostali in da smo določene stvari izboljšali oz. razvili,” pravi Moličnik, ki dodaja, da so pa edini, ki to delo opravljajo v Sloveniji.