S projektom iDebate, ki je sofinanciran s strani programa Evropa za državljane, so si partnerji iz sedmih držav Romunije, Madžarske, Italije, Portugalske, Hrvaške, Srbije in Slovenije prizadevali prispevati k povečanju participacije mladih v različnih oblikah demokratičnega izražanja. Poleg tega si želijo spodbujati aktivno državljanstvo na način vključevanja mladih v dialog o aktualnih evropskih in globalnih prednostnih nalogah.

V letu in pol je bilo izvedenih že več kot 20 lokalnih dogodkov, v okviru katerih so mladi razpravljali o aktivnem državljanstvu in trajnostnemu razvoju, solidarnosti, digitalnih orodjih za civilno participacijo, konvencionalni politični udeležbi in pomembnosti kritičnega mišljenja v informacijski dobi. Skupno je do sedaj v projektu sodelovalo več kot 2000 mladih iz sodelujočih držav, od tega iz Slovenije več kot 200.

Predlogi za povečanje aktivne participacije mladih v družbi

Mladi pa v okviru dogodkov niso le diskutirali, iskali so tudi rešitve in podajali svoje predloge za povečanje pariticipacije mladih v družbi in družbenih procesih.

Gostja razprave Digitalno državljanstvo: Mladi in njihova prihodnost v Evropski uniji je bila evropska poslanka Tanja Fajon.

Kljub temu, da raziskave kažejo na to, da so mladi naklonjeni Evropski uniji, pa to še ne pomeni, da se bodo prihajajočih volitev v Evropski parlament dejansko udeležili. Kako torej pristopiti k mladim, da bi jih spodbudili k temu, da izrazijo svoje mnenje kako želijo biti zastopani na evropskem političnem parketu v prihodnjih petih letih? Mladi menijo, da bi jih k večji udeležbi spodbudile bonitete v obliki nižjih davkov, e-volitve oz. volitve s pomočjo mobilnih naprav, spletni kuponi in nagrade za glasovanje, motivacijske spletne kampanje z objavami na Youtube. Mladi z Madžarske so dodatno predlagali možnost glasovanja med tednom, na delovnih mestih, preko javnih glasovalnih relejev na avtobusnih in železniških postajah, itn.. Mlade je potrebno motivirati na način, ki jim je blizu, torej z video objavami influencerjev na socialnih omrežjih.

S prostovoljstvom do izkušenj

Solidarnost je skupna vrednota na kateri temelji Evropska unija. Kar se odraža tudi v različnih programih pomoči in razvojnih programih Evropske unije. Pred letom dni je namreč luč ugledal program Evropske solidarnostne enote, ki mladim ponuja različne možnosti sodelovanja. Ko so mladi razmišljali o solidarnosti in prostovoljstvu so izpostavili, da čeprav prostovoljsko delo ni plačano, to še ne pomeni, da z njim ničesar ne pridobijo. Poudarili so, da prostovoljsko delo prispeva k izboljšanju samozavesti, saj pridobijo zaupanje sami vase in svoje spodobnosti. Hkrati pa prostovoljstvo prinaša številne druge prednosti, kot so krepitev socialne mreže, pridobivanje neformalnih izkušenj, novih znanj in spretnosti, priložnosti za spoznavanje drugih držav in kultur. Želja mladih je, da bi bile prostovoljske izkušnje in pridobljena znanja v večji meri priznane in upoštevane tako s strani institucij formalnega izobraževanja kot tudi delodajalcev.

Mladi pa niso razpravljali le o prednostih prostovoljskega dela. Opozorili so tudi na nevarnosti, predvsem nevarnosti izkoriščanja prostovoljcev kot poceni oz. brezplačne delovne sile in s tem razvrednotenja pomena prostovoljstva.

V okviru projekta iDebate so potekali 4 dogodki z mednarodno udeležbo. Prvega je gostila sosednja Hrvaška, sledila sta dogodka v Sloveniji in na Portugalskem. Zadnji mednarodni dogodek je potekal v Romuniji, kjer so mladi med drugim podrobneje spoznali tudi nestrankarsko kampanja Evropskega parlamenta  “Tokrat grem volit”, s katero želijo mlade spodbuditi k udeležbi na volitvah.