Hrup gradbenih strojev, ki naznanjajo množico novih stanovanj, ne kaže nujno tudi dejanskega stanja na trgu nepremičnin. Kot poroča portal Siol.net, se cene stanovanj v zadnjem letu umirajo, prav tako pa je bilo število poslov v prvi polovici leta 2019 najnižje po letu 2016. Nepremičninski oglasi vztrajajo in nič ne kaže, da bi bilo zainteresiranih kupcev v preobilju.

Posledice krize še vidne, cene se počasi umirjajo

Sledovi finančne krize v Sloveniji so tako še opazni, čeprav se je prvi preobrat po težkem obdobju z višjim številom prodanih stanovanj in hiš ter višjih cen zgodil že leta 2015. Cene so se po letu 2018 umirile, nekatere celo stagnirajo.

Tako je Roman Prskalo iz nepremičninske agencije Metropola IN za portal Siol.net povedal, da so cene dosegle svoj vrh: »So tako visoke kot pred krizo in po logiki se bodo tu nekje ustavile. Cene rabljenih stanovanj so lahko tako visoke, ker ni novih.« Rabljena stanovanja bi morala biti po Prskalovi oceni za 400 ali 500 evrov cenejša od novogradenj.

Kvadratni meter rabljenega stanovanja v Ljubljani je v lanskem letu dosegal ceno 2800 evrov, kar je več kot leta 2008, cene ponekod v prestolnici pa so znašale celo več kot 3000 evrov. Prskalo je opozoril tudi, da v prestolnici kronično primanjkuje tudi velikih investicijskih stanovanjskih projektov, kjer bi se prodajna cena z DDV-jem gibala med 2500 in 3000 evri. Projekti sicer so, a zaenkrat ostajajo večinoma na papirju in brez natančnih opredelitev o cenah. Če bi se izkazalo, da bodo realizirani projekti spet prinesli vratolomno draga stanovanja, bo to še en korak stran od reševanja pereče stanovanjske problematike mladih.

Da slovenski nepremičninski trg še naprej čaka na večje število novih stanovanjskih enot, ugotavlja tudi Geodetska uprava. Ponudba stanovanj namreč nikakor ni skladna s povpraševanjem.

Ljubljančani za svoje stanovanje plačujejo dvakrat dlje

Primerjajmo cene kvadratnih metrov stanovanj v dveh največjih slovenskih mestih: kvadratni meter stanovanja v Mariboru povprečno znaša 1320 evrov, medtem ko bi bilo v Ljubljani za enako površino potrebno odšteti 2780 evrov. Sicer podatki prejšnjega leta kažejo tudi na razliko v povprečni neto plači, ki prav tako regulira cene stanovanj in za Ljubljano znaša povprečno 1272 evrov mesečno, v Mariboru pa 1079 evrov mesečno. Portal Siol.net je na podlagi teh statističnih podatkov pripravil izračun časa, v katerem bi prebivalec Ljubljane ali Maribora s svojo plačo uspel odplačati 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje. Tako bi Ljubljančan stanovanje odplačeval 109 mesecev, skoraj dvakrat dlje kot Mariborčan, ki bi s svojo plačo stanovanje odplačeval 61 mesecev.

Gradbeni bum v Mariboru

Čakanja na realizacijo projektov pa je vsaj v Mariboru dovolj, če pa bodo stanovanja, ki se trenutno gradijo ali pa se bodo v bližnji prihodnosti začela graditi, zadostila potrebam Mariborčanov, pa ostaja drugo vprašanje. Kako bo z gradnjo v našem mestu, lahko preberete tudi v naših člankih Kje nastajajo novi domovi za Mariborčane?, Na Pobrežju pričetek gradnje več novih blokov, Razkrili smo lastnike gozda, ki ga bodo sekali za nova stanovanja in Del Stražunskega gozda bi posekali za novo naselje.