V Mestni občini Maribor so zaskrbljeni zaradi odsotnosti njihovih projektov v predlogu sprememb državnega proračuna za leto 2021 in v predlogu proračuna za leto 2022. Zato se je župan Saša Arsenovič s poslanci DZ s tega območja dogovoril, da si bodo skupaj prizadevali za razjasnitev zadeve in državno podporo tem investicijam.

Prvo delovno srečanje s poslanci sedme volilne enote na to temo je župan imel v ponedeljek, udeležili pa so se ga Lidija Divjak Mirnik (LMŠ), Franc Trček (SD), Andrej Rajh (SAB) in Dejan Kaloh (SDS), medtem ko so se Jurij Lep (DeSUS), Branislav Rajić (SMC) in Gregor Židan (SD) opravičili.

Kot je na današnji spletni novinarski konferenci povedal Arsenovič, so se dogovorili, da bodo vsak na svoji strani preverili zadevo. “Pri pregledu proračunov za leti 2021 in 2022 smo opazili, da mnogih projektov, ki smo mislili, da bodo noter, ni. Možno je, da so kako drugače opredeljeni ali zapisani, zato smo si razdelili naloge, da to preučimo in skupaj pridemo do tega, da mesto in regija dobita to, kar jima pripada,” je dejal.

Med projekti, kjer je pričakovano državno sofinanciranje, je župan izpostavil izgradnjo nove Zdravstvene postaje Tezno, južne obvoznice in osrednje enote Mariborske knjižnice ter obnovo Dvorane Tabor.

Na seznamu prednostnih infrastrukturnih naložb v Mariboru sta med drugim tudi izgradnja nove infekcijske klinike in selitev pljučnega oddelka Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ki pa ju prav tako naj ne bi bilo v državnih proračunih za prihodnji dve leti.

Občina medtem nadaljuje s projekti, ki jih izvaja sama ali z evropskimi sredstvi. Med drugim teče obnova Vojašniškega trga, kjer so med izkopavanji pri tržnici našli kamniti ženski glavi. Po besedah župana gre najverjetneje za podobi dveh od treh žensk, po katerih je objekt, ki je stal na tem mestu, dobil ime Tri babe. “Nekdo je moral biti zelo jezen nanje, ker so bile zazidane. A na ta način so bile tudi dobro zaščitene in zdaj bodo lahko sooblikovale dodatno turistično ponudbo v tem delu mesta,” je dejal.

“Nekdo je moral biti zelo jezen nanje, ker so bile zazidane. A na ta način so bile tudi dobro zaščitene in zdaj bodo lahko sooblikovale dodatno turistično ponudbo v tem delu mesta.”

Med najnovejšimi pridobitvami je omenil še potrjeno strategijo za Pohorje in ponovni zagon participativnega proračuna, mestni svetniki pa bodo v ponedeljek med drugim potrjevali še novo podobo občinskega grba in zastave. Predsednik društva Heraldica Slovenica Aleksander Hribovšek je pojasnil, da je sprememba nujna, ker aktualna podoba iz leta 1995 ni ustrezna. Med drugim je grb na zastavi umeščen na njen rep, kar “ni častno mesto”. Tako bo po novem grb na sredini zastave, golob v grbu pa bo bel in ne več siv.

Manj prijetno bo za mestne svetnike potrjevanje polletnega poročila o poslovanju javnega zavoda Športni objekti Maribor, ki kaže izgubo v višini nekaj več kot 400.000 evrov. Direktor Tadej Mežnar je danes pojasnil, da so v omenjenem obdobju poplačali dolgove iz preteklih let do javnih podjetij in dobaviteljev energentov, pomembno pa je na dosežen rezultat vplival tudi novi koronavirus, zaradi katerega je bilo obratovanje športnih objektov letos močno okrnjeno.

STA