V Sloveniji je na nacionalni čakalni seznam za presaditev organa letno uvrščenih dobrih sto bolnikov, kažejo podatki zavoda za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Slovenski bolniki čakajo na presaditev srca, jeter ali ledvice v povprečju manj kot leto dni, povprečna čakalna doba je v primerjavi z ostalimi državami relativno kratka.

V donorskem programu sodeluje deset bolnišnic

Za darovanje organov in tkiv se lahko slovenski državljani odločijo v času življenja, kar potrdijo z vpisom v nacionalni register opredeljenih darovalcev. V vseh primerih, ko je možno darovanje organov, se centralni koordinator za transplantacijo pogovori s svojci umrlega. V pogovoru poskuša izvedeti, kakšno je bilo stališče umrlega glede posmrtnega darovanja. Če volja ni znana, se odločijo svojci. Leta 2017 je darovanje odklonilo 24 odstotkov svojcev, 2015 in 2014 pa 19 odstotkov svojcev.

V donorskem programu sodeluje deset slovenskih bolnišnic, med njimi je tudi UKC Maribor. V njih odkrivajo možne mrtve darovalce, ugotavljajo primernost organov in tkiv za odvzem ter presaditev, seznanjajo svojce pokojnikov z možnostjo darovanja in pridobivajo soglasje svojcev, sodelujejo pri odvzemih organov in tkiv ter ohranjajo delovanje organov.

Letos v Mariboru zabeležili velik uspeh

Število posmrtnih darovalcev se je v mariborskem kliničnem centru letos zelo povečalo. Še pred dvema letoma sta po en organ darovali le dve osebi, letos se je število povzpelo na 13, kar je največ v zadnjih 15-ih letih. Zaposleni v UKC so mnenja, da je za to zaslužno bolj intenzivno ozaveščanje, boljši so tudi pogoji v kadru in posledično tudi organizacija dela.

Koordinatorica v mariborskem donorskem centru Tanja Kuprivec je na Radio Maribor podala informacijo, da po zadnjih podatkih v Sloveniji čaka na presaditev organa 265 bolnikov, največ za ledvice»Imamo 130 ljudi, ki čakajo na ledvico, skoraj 50 posameznikov čaka na novo srce, okoli 40 na jetra. Na letni ravni uspemo rešiti življenje približno polovici oziroma tretjini vseh čakajočih.«

En darovalec lahko reši več življenj

Darovalec organov je lahko vsakdo, ki je zdrav, nima virusnih in infekcijskih bolezni ali malignega obolenja, ki bi se razširilo na prejemnika. Daruje lahko tudi mladoletna oseba, vendar šele po dopolnjenem 15. letu. En darovalec lahko reši več življenj; v kolikor daruje srce, pljuča, tanko črevo, trebušno slinavko, ledvici in še tkiva, lahko reši kar 9 življenj.

Vsak, ki želi postati darovalec, lahko svojo odločitev izrazi pri pooblaščeni osebi v zdravstvenem domu, nekaterih lekarnah, na območni enoti Rdečega križa ali na Karitas. Tam izpolni poseben obrazec, pristopno izjavo, pooblaščena oseba preveri identiteto darovalca in jo s podpisom potrdi. Izjavo pošlje na Slovenija – transplant.