Prihodnji teden se je zaključila akcija Zdravo z naravo, ki pod okriljem Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, traja že osmo leto zapored. Prebivalci Maribora in okolice so se lahko v času akcije cepili proti klopnemu meningoencefalitisu po znižani ceni. Kljub visoki verjetnosti okužbe, se za cepljenje v Sloveniji še vedno odloča premalo ljudi, zato je nujno aktivno ozaveščanje prebivalstva in izvedba aktivnosti, ki pripomorejo k dvigu stopnje precepljenosti proti tej resni bolezni.
Cepljenih je 742 otrok
Kot nam je pojasnil Aleksander Jus, mag. zdr. nege – pomočnik direktorja za zdravstveno nego Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor, je skupno število cepljenih v letošnji akciji 3098, od tega je bilo cepljenih 742 otrok. “V lanskem letu je bilo končno število cepljenih 3404, tako da tudi letos pričakujemo, da se bo še kar nekaj ljudi odločilo za cepljenje v rednem terminu delovanja ambulante za cepljenje, to je vsako sredo popoldan, s tem pa bo tudi letošnje končna številka v okvirih leta 2018,” pojasnjuje Jus. Želijo si, da bi se ta številka še povečala in da bi se občani še bolj odzvali na akcijo.
Priporočajo ga vsem od enega leta starosti naprej
“Cepljenje je najbolj učinkovit ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Čeprav je v Sloveniji cepljenje obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, kot npr. gozdni delavci, lovci itd., ga priporočamo vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer je klopni meningoencefalitis endemičen,” pojasnijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in dodajo, da je priporočljivo, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim razmikom, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov. Tretji odmerek sledi čez 5-12 oz. 9-12 mesecev – glede na cepivo, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, prvi čez 3 leta, kasneje pa na 5 let. Po 50. oziroma 60. letu starosti – glede na cepivo so priporočljivi poživitveni odmerki na 3 leta.