Preventivne aktivnosti policije v okviru vsakoletne akcije Bodi zvezda, ne meči petard, namenjene osveščanju o škodljivih in nevarnih posledicah uporabe pirotehničnih sredstev, so na območju Podravja zadnja leta dala pozitivne rezultate. Policija je zaznala bistveno manj kršitev, v UKC Maribor pa lani niso obravnavali nobenega primera poškodbe.

Iz leta v leto poškodb in kršitev manj

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Boris Lukežič iz sektorja uniformirane policije Policijske uprave Maribor, so namreč v letu 2015 obravnavali dva primera lažjih poškodb otrok, leto prej pa tri, ki so nastale zaradi uporabe pirotehnike. Ob tem so obravnavali pet kršiteljev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, kar je štirikrat manj kot leto prej.

Tudi manj je zaseženih pirotehničnih izdelkov

Še bolj se pozitiven trend kaže pri statistiki zaseženih pirotehničnih izdelkov, saj so lani takih primerov zabeležili le 124, še leto prej pa kar 3977. Deloma gre takšno statistiko pripisati tudi aktivnostim policije pri migrantski krizi in stavki policistov, vendar so podatki vseeno precej boljši kot v preteklosti.

Dve poškodbi otrok

V obeh primerih poškodb v lanskem letu sta lažje opekline dobila 13-letnika, zato so vodje policijskih okolišev v tem mesecu po vseh osnovnih šolah že razdelili okoli 500 opozorilnih plakatov. Prvemu z območja Ptuja je zagorel žep s petardami, ki mu ga je prižgal drug otrok. V drugem primeru je petarda poškodovala otroka, ki se je vračal s kolesom iz šole, a so policisti pozneje ugotovili, da je petardo prižgal sam. Prvi je pomoč poiskal v ptujski bolnišnici, drugi je ni potreboval.

Lani v UKC Maribor niso obravnavali poškodb

Policisti so lani prav tako obravnavali le eno poškodovanje premoženja, leto prej kar šest. Na Hoški ulici v Mariboru so v noči na 1. januar zaradi pirotehnike zagorele ciprese in drog javne razsvetljave, kar je povzročilo za okoli 15.000 evrov škode. V vseh primerih so policisti zadeve končali s poročili tožilstvu.

Prav nobenega dela s poškodbami zaradi pirotehnike pa lani niso imeli v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Kot je povedal predstojnik tamkajšnjega oddelka za plastično in rekonstruktivno kirurgijo Erik Vrabič, se je to v času božično novoletnih praznikov pri njih zgodilo prvič doslej.

Pirotehnika naj ne roma v roke otrok

“Gre za zelo razveseljiv podatek, takšen trend pa se kaže že nekaj zadnjih let. Upam, da bo tako tudi v prihodnje,” je dejal Vrabič in poudaril, da sta roki zelo pomembna dela naših teles, žal pa se ljudje tega zavejo šele, ko so te zaradi poškodb oziroma bolezni začasno ali trajno prizadete.

Če ljudje že ne morejo mimo uporabe tovrstnih sredstev v času praznikov, naj po njegovih besedah uporabljajo takšna, ki so preverjena, predvsem pa naj jih uporabljajo pametno. Posebej je opozoril, naj jih uporabljajo odrasli in ne otroci, saj so v preteklosti obravnavali nekaj zelo hudih poškodb. Prav tako pa alkohol in uporaba pirotehnike nikakor ne sodita skupaj.

STA