Klub je skupino, ki je prva te vrste v podravski regiji, namenil vsem otrokom, pa tudi starejšim s posebnimi potrebami, motnjo v duševnem razvoju, z drugimi razvojnimi težavami in motnjami ter lažjo do zmerno gibalno oviranostjo. Družili se bodo lahko vsi, ki se zaradi svojih posebnosti ne morejo tako uspešno vključiti v druge skupine.

Vadba juda bo tako, glede na zmožnosti, individualno prilagojena vsakemu posamezniku, izvajali pa jo bodo ustrezno izobraženi strokovnjaki.

Pobudniki inkluzivnega juda si prizadevajo, da bi s tako vadbo otroke, mladostnike in ostale osebe s posebnimi potrebami, spoznali z judom ter tako poskrbeli za dober motorični razvoj, jih naučili samokontrole in obvladovanja ter primernega izražanja čustev, ob tem pa bi se predvsem zabavali.

Judo za vse

“Judo klub Železničar je eden izmed najstarejših judo klubov v slovenskem prostoru.  V klubu posebno pozornost posvečamo vzgoji najmlajših članov-otrok in mladostnikov. V preteklih letih smo v naše skupine že vključevali tudi otroke in mladostnike s posebnimi potrebami ter jim individualno prilagajali vadbo in upoštevali njihove motorične in intelektualne sposobnosti,” nam pove Mojca Antolinc, soizvajalka programa in pojasni, zakaj so se odločili za njegovo izvajanje:

“Ker se srečujemo z vedno večjim povpraševanjem po vadbi juda tudi s strani otrok in mladostnikov, ki se zaradi različnih ovir ne zmorejo tako uspešno vključevati v vadbo rednih skupin in v uradni tekmovalni sistem, smo se odločili, da kot klub, kjer smo med prvimi tudi pričeli s prilagojeno vadbo juda v judo vrtcu in rekreativno vadbo starejših, pričnemo s skupino inkluzivnega juda in omogočimo vadbo tudi tovrstni populaciji.”

Srčni cilj inkluzivnega juda je predvsem, da udeleženec trening zapusti z nasmehom.

Vadba, ki bo potekala ob petkih med 16. in 17. uro, bo brezplačna, vendar bo število mest v skupini omejeno, skupaj s posebnimi udeleženci pa bodo trenirali Mojca Antolinc, inštruktorica juda, profesorica pedagogike in diplomirana sociologinja, Rudolf Blažič, trener juda in inštruktor samoobrambnih veščin ter inštruktor Metod Dobaj. Kot nam pove trenerka Antolinc, so za program že prispele prve prijave.

Inkluzivni judo: “Imamo tudi državnega prvaka!”

Čeprav je inkluzivni judo novost, pa ima Judo klub Železničar s tovrstnimi treningi že izkušnje, v skupini namreč že več let trenira slepi mojster juda, Milan Mugerle. Slednji je leta 2017 mariborsko rekreativno skupino zastopal na Festivalu juda za vse Jožeta Škrabe, Državnem prvenstvu JZS v inkluzivnem judu, kjer je pridobil naziv državnega prvaka.

Kot omenjeno, bodo treningi brezplačni, stroške dvorane bo kril Judo klub Železničar, trenerji pa bodo z otroki delali prostovoljno, zato Mojca Antolinc omeni: “V prihodnje bi bili veseli vsakršne finančne pomoči občine in države, ter morebitnih donatorjev. To bi nam omogočilo boljše pogoje za izvajanje aktivnosti in nakup ustrezne športne opreme.”