V Mariborski knjižnici danes, 16. novembra, že šestnajsto leto prirejajo Pravljični dan. Letos ga povezujejo s simpozijem na temo prenosa pravljic v raznotere pojavne oblike in z dvema pravljičnima dogodkoma – pravljičnim jutrom za otroke in pravljičnim večerom za odrasle.


Simpozij bo po napovedih organizatorja raziskoval pravljice, zgodbe in izročilo, ki z mnogimi pristopi, oblikami in umestitvami kažejo, da živost pripovedovanja še zmeraj buri človeško domišljijo.


Etnolog Ambrož Kvartič bo spregovoril o fenomenu strašljivega v pravljicah, pravljičarka Ana Duša o pripovedovanju in sodobnih gledaliških praksah, likovni urednik Pavle Učakar o pravljičnih podobah v otroškem leposlovju na Slovenskem.

Predstavljenih več različnih pravljic

Med predavatelji bo tudi glasbenica Brina Vogelnik, ki bo spregovorila o ljudskih pesmih, zgodbah in pravljicah z lutkami. Pripovedovalka Jerca Cvetko bo predstavila gledališče Kamišibaj, komik Boštjan Gorenc – Pižama pa digitalne pravljice.


Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo.


Simpozij, ki bo potekal v dvorani Rotovž, bo moderirala Mojca Ramšak. Zjutraj so izvedli že pravljično jutro za otroke s striparsko-pripovedovalsko animacijo po motivih rezijanskih ljudskih zgodb. Zvečer pa sledi pravljični večer za odrasle, ko bodo brali pravljice za odrasle.

STA