Častni pokrovitelj projekta Vlak spomina je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki bo 30. septembra ob 12.00 uri skupaj z županom mesta Maribor Sašem Arsenovičem ter ostalimi visokimi gosti iz Slovenije in tujine svečano otvoril nove razstave in obnovljeni vagon. Svečanost bo pospremljena z bogatim kulturnim programom.

Na slovesnosti tudi otvoritev novih razstav

Gre za t.i. “vlak spomina”, ki mu nekateri pravijo tudi vlak smrti. Ta je leta 1941 prevažal sovjetske in druge zavezniške vojne ujetnike. Potem ko so originalen vagon restavrirali s podporo Slovenskih železnic, je na spominsko pot krenil iz Berlina, mimo znamenitega taborišča Bergen Belsen, vse do uničevalnega taborišča Stalag v Melju. Vagon lahko potuje s hitrostjo največ 40 kilometrov na uro, zato je bilo potovanje precej dolgo in zahtevno, vagon se je moral do cilja premikati v času, ko so železnice manj okupirane.

Vagon je v teh dneh že prispel v Maribor, na bližajoči se slovesnosti pa bo potekala tudi otvoritev razstave Prezrte žrtve nacizma, ki bo vanj umeščena. Poleg omenjene razstave bosta na slovesnosti prvič predstavljeni še dve razstavi v muzejskih prostorih taborišča, in sicer Življenje sovjetskih vojnih ujetnikov ter Življenje zavezniških vojnih ujetnikov – Britancev, Novozelandcev, Jugoslovanov in večje skupine Židov, ki so bili zajeti v Grčiji.

Da gre za enega najpomembnejših evropskih dogodkov, pove Janez Ujčič, direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor (MRC), kjer je hkrati muzej nekdanjega taborišča za sovjetske vojne ujetnike Stalag XVIII-D v Melju. “Partnerji projekta so Veleposlaništvo Republike Slovenije v Berlinu, Veleposlaništvo Zvezne republike Nemčije v Ljubljani, Veleposlaništvo Ruske federacije v Ljubljani, Spominski center Bergen-Belsen, Nemško-ruski muzej v Berlinu in Muzej zmage iz Moskve ter Slovenske železnice. Skupaj s predstavniki veteranskih organizacij iz zavezniških držav, diplomati, politiki in kulturniki, se bomo poklonili spominu zavezništva in tragedijam druge svetovne vojne. S tem projektom želimo hkrati obujati in potrjevati vrednote, ki jih je Evropa utrdila ob koncu druge svetovne vojne in na katere ne smemo nikoli pozabiti,” je dejal Ujčič.