V tovarni Talum v Kidričevem so včeraj predali namenu baterijski hranilnik električne energije. Gre za največji tovrstni hranilnik proizvajalca Tesla na tem koncu. Otvoritve, na kateri so bili prisotni številni gospodarstveniki s področja energetike, se je udeležil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je v slavnostnem nagovoru povedal: “S tehnologijo shranjevanja električne energije bomo zagotovili trajnostni razvoj, kot si ga želimo – in edinega, ki si ga lahko privoščimo.”
S tehnologijo shranjevanja električne energije bomo zagotovili trajnostni razvoj, kot si ga želimo – in edinega, ki si ga lahko privoščimo.
Dodal je, da je naloga in odgovornost voditeljev, da razumejo klic časa in odgovorijo na vprašanja, ki bodo ohranila naš planet, njegovo okolje in zaustavila nevarno dvigovanje temperature. Odgovore na nekatera vprašanja, za katera smo mislili, da bomo nanje čakali cela desetletja, smo dobili danes. “Danes slavimo velike dosežke. To je čudovita novica za Slovenijo, za Evropo in svet,” je nagovor zaključil predsednik republike.
Zakaj hranilnike sploh potrebujemo?
S hranilniki rešujemo problem, kako pridobljeno energijo shraniti za kasnejšo uporabo. Če nimamo možnosti shranjevanja, morata biti proizvodnja in poraba vedno izravnani.
S hranilniki rešujemo problem, kako pridobljeno energijo shraniti za kasnejšo uporabo. Če nimamo možnosti shranjevanja, morata biti proizvodnja in poraba vedno izravnani.
Lani je podjetje NGEN iz Žirovnice na Jesenicah odprlo prvi baterijski hranilnik električne energije v širši regiji. Še močnejši baterijski sistem s priključno močjo 15 megavatov in kapaciteto 30 megavatnih ur pa so zdaj postavili v Kidričevem. Gre za baterijo ameriškega proizvajalca Tesla, podjetje pa je samo razvilo programsko rešitev, ki samostojno upravlja vse naprave, ki so vključene v virtualno elektrarno. Celotna investicija v projekt, ki vključuje projektno dokumentacijo, izgradnjo infrastrukture in postavitev baterijskega hranilnika, je znašala 15 milijonov evrov.
Za fizične osebe že na voljo manjši hranilniki električne energije
Kot so nam pojasnili v podjetju NGEN, se lahko tudi fizične osebe odločijo za baterijske hranilnike električne energije. Gre za tako imenovane Powerwalle, torej manjše hranilnike, ki imajo funkcijo baterijskega shranjevanja in lahko zajamejo ter zadržijo električno energijo, ki jo nato uporabnik koristi v svojem domu, kadar jo potrebuje. Deluje lahko tudi v povezavi s sončno elektrarno. Z napravo, ki je ekskluzivno na voljo v Merkurju, lahko uporabnik napaja večje število priključkov oziroma naprav, ki jih v določenem času potrebuje na svojem objektu oziroma domu.