Župan Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Peter Škrlec pojasnjuje, da je bil 20. avgusta s strani trgovine Mercator, na objektu katere se nahaja bankomat, obveščen o ukinitvi oziroma odstranitvi bankomata Nove KBM v Jurovskem Dolu. “Razumemo, da je cilj vsakega lastnika čimbolj optimalno in racionalno poslovanje ter da se bančništvo kot panoga spreminja, ne razumemo pa odločitve o ukinitvi bankomata v Jurovskem Dolu, ki je edini bankomat, ne samo v občini, ampak tudi v širši okolici. Z ukinitvijo bankomata bo občanom in tudi ostalim prebivalcem sosednjih občin onemogočen vsakodnevni 24-urni dostop do bančnih storitev – dviga gotovine, kar pomeni, da bodo občani izven delovnega časa poslovalnice Pošte Slovenije primorani bančne storitve opravljati v pet kilometrov oddaljenem Lenartu.”

Razumemo, da je cilj vsakega lastnika čimbolj optimalno in racionalno poslovanje ter da se bančništvo kot panoga spreminja, ne razumemo pa odločitve o ukinitvi bankomata v Jurovskem Dolu, ki je edini bankomat, ne samo v občini, ampak tudi v širši okolici. Z ukinitvijo bankomata bo občanom in tudi ostalim prebivalcem sosednjih občin onemogočen vsakodnevni 24-urni dostop do bančnih storitev – dviga gotovine, kar pomeni, da bodo občani izven delovnega časa poslovalnice Pošte Slovenije primorani bančne storitve opravljati v pet kilometrov oddaljenem Lenartu.

Župan Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Peter Škrlec

Jurovski župan še v dopisu, ki ga je naslovil na Novo KBM, nadaljuje, da je bankomat za občino strateškega pomena, saj občani poleg dviga gotovine ob tem opravijo tudi nakupe v lokalni trgovini in se poslužujejo poštnih storitev. Dodaja, da starejši občani sosednji Lenart obiskujejo le enkrat ali dvakrat mesečno, na drugi strani pa v občini beležijo porast mlajše populacije, zaradi česar je ohranitev bankomata v kraju še toliko pomembnejša.

Bankomat je tudi dotrajan

Župan Škrlec še pojasnjuje, da se je z Novo KBM pred 14 leti dogovoril za postavitev bankomata v Jurovskem Dolu tudi na željo oziroma pritisk občanov. Kraj je nato dobil rabljen bankomat, ki je v uporabi še danes. »Zavedamo se, da je bankomat dotrajan in zato potreben zamenjave oziroma popravila, kar predstavlja velik strošek.« Pravi, da je občina v zvezi s tem pripravljena na medsebojno sodelovanje in dialog.«

Na občinski upravi v Jurovskem Dolu so zadovoljni, da so jim na banki prisluhnili in da so zaenkrat uspeli ohraniti bankomat v kraju.

Je pa v prihodnje veliko odvisno tudi od občank in občanov, saj je zelo pomembno, da ti bankomat čim pogosteje uporabljajo.

Je pa v prihodnje veliko odvisno tudi od občank in občanov, saj je zelo pomembno, da ti bankomat čim pogosteje uporabljajo.

V sedmih letih približno 200 bankomatov manj

Kaj pa o bankomatih pravijo številke?

Banka Slovenije nam je predstavila spreminjanje števila bankomatov v Sloveniji v preteklih sedmih letih, še posebej v domači podravski regiji. Če je bilo v Sloveniji leta 2014 mogoče najti kar 1742 bankomatov, se je ta številka do letošnjega leta znižala na 1525 bankomatov. V Podravju je bilo bankomatov pred sedmimi leti 255, danes jih naštejemo 199. Podrobneje o tej temi lahko preberete v našem prispevku Izginjajoči bankomati in digitalno bančništvo vse večja ovira za starejše.